Parkinson hastalarında üst ekstremite motor fonksiyonun geliştirilmesinde görev odaklı eğitim temelli telerehabilitasyonun etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of task-oriented education-based telerehabilitation on the development of upper extremity motor function in patients with parkinson's patients
- Tez No: 789436
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU GÜÇLÜ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamız, Parkinson hastalarında (PH) telerehabilitasyon (TR) yoluyla uygulanan görev odaklı eğitimin (GOE) motor semptomlar, üst ekstremite motor fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmamıza Hoehn ve Yahr Evre 1-3 arasında olan 30 Parkinson hastası dahil edildi. Hastalar randomize olarak, GOE-TR grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. GOE-TR grubuna GOE telerehabilitasyon yoluyla uygulanırken, konvansiyonel egzersiz eğitimi ev programı ile verildi. Aynı konvansiyonel egzersiz programı kontrol grubuna da ev programı ile verildi. Eğitim her iki grupta da 6 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı. PH'de bozuklukların ve yetersizliklerin değerlendirilmesi Birleşik Parkinson Hastalığı Değerleme Ölçeği (BPHDÖ) ile; motor semptomlar BPHDÖ-Motor Değerleme bölümü (BPHDÖ-III) ile; üst ekstremite motor fonksiyonu 9 Delikli Peg Testi (9-DPT), Jebsen El Fonksiyon Testi (JEFT), kaba kavrama ve ince kavrama kuvveti ile; günlük yaşam aktivitesi (GYA) BPHDÖ-Günlük Yaşam Aktiviteleri bölümü (BPHDÖ-II) ile; yaşam kalitesi Parkinson Hastalığı Anketi-8 (PHA-8) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the effects of task-oriented training (TOT) applied through telerehabilitation (TR) on motor symptoms, upper extremity motor functions, activities of daily living, and quality of life in Parkinson's patients (PD). Thirty Parkinson's patients with Hoehn and Yahr Stage 1-3 were included in our study. The patients were randomly divided into 2 groups the TOT-TR group (n=15) and the control group (n=15). While TOT was administered via telerehabilitation to the TOT-TR group, conventional exercise training was given with a home program. The same conventional exercise program was given to the control group as a home program. The training was applied 3 days a week for 6 weeks in both groups. Evaluation of disorders and inadequacies in PD with the Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS); motor symptoms with the UPDRS-Motor section (UPDRS-III); upper extremity motor function with 9-Hole Peg Test (9-HPT), Jebsen Hand Function Test (JHFT), grip strength and pinch strength; activity of daily living (ADL) with the UPDRS-Activities of Daily Living section (UPDRS-II); quality of life was assessed with the Parkinson's Disease Questionnaire-8 (PDQ-8).