Maternal hemoglobin düzeyinin yenidoğanın kilo, boy ve baş çevresine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of metarneal hemoglobin level to effect on the new born
  1. Tez No: 759842
  2. Yazar: ADİLE NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN DAYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Düşük doğum ağırlığına sahip yenidoğanlar, çeşitli komplikasyonlara daha yatkındır. Çalışmamızda gebelikteki maternal aneminin yenidoğanın gelişimi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma retrospektif, kesitsel bir araştırmadır.İstanbul ili Çekmeköy ilçesi Dr. Safiye Ali aile sağlığı merkezinde 01.01.2019 ile 31.12.2021 arasında gebelik ve yenidoğan izlemi yapılmış kişilerin dosyaları taranarak çalışmaya uygun kişiler bulunmuştur. Çalışma evrenindeki 157 gebeden 146'sı alınmıştır. Kayıtlardan gebelerin hemogram değerleri, yenidoğanların ise doğum sırasındaki boy, kilo ve baş çevresi değerleri çalışma formuna işlenmiştir. Gebeler anemisi olan ve olmayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 29 olan 146 gebe alındı. 1.ve 2. trimester hemoglobin değerleri 11,9 ± 1,1 g/dL ve 11,7 ± 1,4 g/dl olarak bulundu. Hemoglobin değerine göre 1. ve 2. trimester anemi olma oranı %17,1 ve %23,4 dür. Çalışmaya dahil edilen 146 yenidoğanın cinsiyet dağılımı benzerdir (71 erkek ve 75 kız). Ortanca doğum ağırlığı 3300 gr, boy 50cm ve baş çevresi 35 cm olarak hesaplanmıştır. Doğumların %95,9'u matür doğum idi. İlk trimesterde anemisi olan gebelerin yaş ortalaması, anemisi olmayan gebelere göre daha yüksek bulunmuştur (ortanca 30 vs. 28 yıl, p=0,041). Anemisi olan gebelerin yenidoğan bebeklerinin kilo, boy ve baş çevresi değerleri, anemisi olmayan gebelerin yenidoğanlara göre anlamlı olarak daha küçüktür Doğum haftasına göre matürite ile ilk trimester anemisi arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. İkinci trimester anemisi olan ve olmayan gebelerin maternal ve yenidoğan özellikleri açısından aralarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Gebelik öncesinde ve gebelik tespitinden hemen sonra demir takviyesinin önemli olduğu, düzenli gebelik takibinin aneminin erken yakalanmasında payının büyük olduğu anlaşıldı.Buradan ASM izlemlerinin önemi ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
Newborns with low birth weight are more prone to various complications. In our study, we aimed to examine the effect of maternal anemia during pregnancy on the development of the newborn. Method: The study is a retrospective, cross-sectional study. In Safiye Ali family health center, the files of people who had pregnancy and newborn follow-up between 01.01.2019 and 31.12.2021 were scanned and eligible for the study were found. Of the 157 pregnant women in the study population, 146 were recruited. From the records, the hemogram values ​​of the pregnant women and the height, weight and head circumference values ​​of the newborns at the time of delivery were recorded in the study form. Pregnant women were divided into two groups as those with and without anemia. Results: 146 pregnant women with a mean age of 29 were included in the study. 1st and 2nd trimester hemoglobin values ​​were found to be 11.9 ± 1.1 g/dL and 11.7 ± 1.4 g/dl. According to the hemoglobin value, the rate of 1st and 2nd trimester anemia is 17.1% and 23.4%. The gender distribution of the 146 newborns included in the study was similar (71 boys and 75 girls). Median birth weight was calculated as 3300 g, height 50 cm and head circumference 35 cm. 95.9% of deliveries were mature births. The mean age of pregnant women with anemia in the first trimester was higher than those without anemia (median 30 vs. 28 years, p=0.041). Weight, height and head circumference values ​​of newborn babies of pregnant women with anemia were significantly lower than those of newborns without anemia. There was no significant difference between maturity and first trimester anemia according to the week of delivery. There was no significant difference between the maternal and newborn characteristics of pregnant women with and without second trimester anemia. Conclusion: It was understood that iron supplementation is important before and immediately after pregnancy detection, and regular pregnancy follow-up has a great role in catching anemia early.