Sosyal medya bağımlılığı, dindarlık ve ahlaki bütünlük arasındaki ilişkiler
The relationships between social media addiction, moral integrity and religiousness
  1. Tez No: 759841
  2. Yazar: RONAHİ AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyal medya bağımlılığı, dindarlık ve ahlaki bütünlük arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve değişkenlerin cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve gelir düzeyi gibi demografik özellikler tarafından farklılaşıp farklılaşmadığını tespit edilmesidir. Araştırmanın çalışma grubu çeşitli meslek gruplarından 330'u kadın 86'sı erkek olmak üzere toplam 416 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırma verileri 2021-2022 yılı Eylül-Aralık ayları içerisinde anket tekniği kullanılarak toplanmıştır. Anket formunda Kişisel Bilgi Ölçeği, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Ahlaki Bütünlük Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve Bireysel Dindarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre sosyal medya bağımlılığı ile dindarlık düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkiye rastlanırken sosyal medya bağımlılığı ve ahlaki bütünlük arasında istatistiki olarak anlamlı düzeyde olmayan negatif ilişki olduğu saptanmıştır. Ahlaki bütünlük ile dindarlığın alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada dindarlığın ve bireysel dindarlığın sosyal medya bağımlılığını yordama durumunu tespit etmek için yapılan regresyon analizine göre dindarlığın sosyal medya bağımlılığını yordama derecesinin anlamlı düzeyde olduğu saptanmıştır. Dindarlık ve bireysel dindarlık ile sosyal medya bağımlılığı arasında negatif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Son olarak dindarlık ve bireysel dindarlığın ahlaki bütünlüğün anlamlı bir yordayıcısı olduğu ve aralarında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular yorumlanmış, literatürdeki benzer ve farklı çalışmalara yer verilmiş ve gelecek çalışmalar için öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between social media addiction, religiousness and moral integrity and to determine whether the variables are differentiated by demographic characteristics such as gender, education level, marital status and income level. The study group of the research consists of a total of 416 adult individuals, 330 women and 86 men from various occupational groups. The research data were collected in September-December 2021-2022. Personal Information Scale, Bergen Social Media Addiction Scale, Moral Integrity Scale, Religiosity Scale and Individual Religiosity Scale were used in the research. According to the findings of the research, it was found that there was a significant negative relationship between social media addiction and religiosity, while there was a negative relationship between social media addiction and moral integrity, which was not statistically significant. A significant positive relationship was found between moral integrity and sub-dimensions of religiosity. In addition, according to the regression analysis conducted to determine the prediction of religiosity and individual religiosity on social media addiction, it was found that the degree of prediction of religiosity on social media addiction was significant. There were significant negative relationships between religiosity and individual religiosity and social media addiction. Finally, it was determined that religiosity and individual religiosity are significant predictors of moral integrity and there is a significant positive relationship between them.