Kliniğimizdeki oral glukoz tolerans testi (OGTT) bozukluğı olan gebelerde doğum ağırlığı ve doğum şekli arasındaki ilişki
The relationship between birth weight and delivery method inpregnancy with oral glucosis tolerance test (OGTT) disorder in our clinic
- Tez No: 759843
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Namık Kemal Üniversitesi Girişimsel olmayan klinik araştırmalar Etik Kurulunun 28.06.2022 tarihli ve 2022.118.06.08 protokol numaralı kararından sonra Helsinki deklorasyonu kuralları gözetilerek yapılmıştır. Ocak2018-Mart 2022 tarihleri arasında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama m ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Gebe Polikliniğe gelen 24. ve 28. Gebelik haftalarındaki Oral Glükoz Tolerans Testi yapılması için başvuran toplam 128 hastadan OGTT yüksek olarak değerlendirilmiş 64 hasta ve Oral Glükoz Tolerans Testi normal gelmiş kontrol grupta olan 64 hasta dahil edilerek doğum şekli ve doğum ağırlığı arasında ilişkinin araştırılması için retrospektif yapılmış bir çalışmadır. Yapılmış çalışmada OGTT normal gelen grubun yaş ortalaması daha düşük iken, OGTT yüksek gelen grubun yaş ortalaması, daha yüksek olarak görüldü. Normal grubun doğum ağırlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.Araştırmamızda OGTT yüksek gelmiş hastalarımızın uygun tedavi alıp-almamaları sorulmadığı için bu verilerin gelecekte yapılacak olan araştırmalarda tartışılması gerekmektedir.Normal grubun doğum haftaları ortalaması 38,37±2,74 hf iken, OGTT grubun ortalaması 37,24±2,75 hf olarak izledik.
Özet (Çeviri)
This study was conducted following the decision of the Namık Kemal University Non-interventional Clinical Research Ethics Committee, dated 28.06.2022 and protocol number 2022.118.06.08, in accordance with the Helsinki declaration rules. Between January 2018 and March 2022, 64 patients whose OGTT was evaluated as high out of 128 patients who applied to Tekirdağ Namık Kemal University Medical Faculty Health Practice and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Pregnancy Outpatient Clinic for Oral Glucose Tolerance Test at 24 and 28 weeks of gestation, and This is a retrospective study to investigate the relationship between delivery type and birth weight by including 64 patients in the control group with normal Oral Glucose Tolerance Test. In the previous study, while the mean age of the group with OGTT normal was lower, the mean age of the group with high OGTT was found to be higher. No statistically significant difference was found between the birth weights of the normal group. Since our patients with high OGTT were not asked whether they received appropriate treatment or not, these data should be discussed in future studies. While the average week of birth of the normal group was 38.37±2.74 weeks, the average of the OGTT group was We observed it as 37.24±2.75 weeks.