Kliniğimizde oral glukoz tolerans testi yapılan gebelerin obstetrik ve yenidoğan sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of obstetric and neonatal outcomes in pregnant women undergoing oral glucose tolerance test at our clinic
- Tez No: 839828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ESENKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kliniğimizde oral glukoz tolerans testi yapılan gebelerde obstetrik ve yenidoğan sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç Yöntem: Kliniğimizde 2021-2023 yılları arasında oral glukoz tolerans testi yapılan GDM tanılı gebelerde ve testin negatif olduğu sağlıklı gebelerin antenatal takipleri, doğum ve yenidoğan verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Gruplar demografik özellikleri, obstetrik sonuçlar, feto-maternal komplikasyonlar, GDM öyküsü ve GDM tanılı gebelerde tedavi şekilleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: GDM tanılı 165 ve OGTT testi negatif gelen kontrol grubu 115 gebe mevcuttur. Yaş, gebelik sayısı ve doğum sayısı ile tanıtıcı bilgilerden GDM öyküsünün gruba göre anlamlı olarak farklılaştığı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim is to evaluate obstetric and neonatal outcomes in pregnant women undergoing oral glucose tolerance test at our clinic. Materials and Methods: Antenatal follow-ups, delivery, and neonatal data of pregnant women diagnosed with Gestational Diabetes Mellitus (GDM) and healthy pregnant women with negative Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) results between 2021-2023 at our clinic were retrospectively analyzed. Groups were compared in terms of demographic characteristics, obstetric outcomes, feto-maternal complications, GDM history, and treatment methods for GDM-diagnosed women. Results: There were 165 pregnant women diagnosed with GDM and 115 in the control group with negative OGTT results. Significant differences were found in age, gravidity, and parity between the groups based on descriptive information, as well as GDM history (p0.05).