Astım hastalarında anti-inflamatuvar diyetin solunum fonksiyonları, inflamatuvar belirteçleri ve glikoz tolerasyonu üzerine etkisi
Effectiveness of anti-inflammatory DİET on respiratory functions, inflammatory parameters and glucose toleration with asthma patients
- Tez No: 759848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE AKTAÇ, PROF. DR. İSMET BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Beslenme ve Diyetetik, Göğüs Hastalıkları, Allergy and Immunology, Nutrition and Dietetics, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yetişkin astım hastalarında anti-inflamatuvar diyet modelinin astım kontrolü, solunum fonksiyonları, inflamatuvar belirteçler ve glikoz tolerasyonuna etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Ağustos 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında yürütülen vaka-kontrol çalışmasına katılan 39 astım hastası, çalışma (n=20) ve kontrol (n=19) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma grubuna (ÇG); on hafta süreyle anti-inflamatuvar diyet müdahalesi uygulanmış, kontrol grubu (KG) müdahalesiz izlenmiştir. Demografik veriler, beslenme alışkanlıkları, astım özgeçmişi verileri anket formuyla sorgulanmış; müdahalenin değerlendirilmesi, besin tüketim kaydı, Diyet İnflamatuvar İndeksi (Dİİ), Astım Kontrol Testi (AKT), Astım Yaşam Kalitesi Anketi (AQLQ), biyobelirteçler, spirometrik analizlerle müdahale öncesi ve sonrası yapılmıştır. Bulgular: Müdahale sonrası ÇG'de açlık insülin biyobelirtecinin müdahale öncesine göre seviyelerinin azaldığı saptanmıştır (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effect of anti-inflammatory diet model on asthma control, respiratory functions, inflammatory markers and glucose tolerance in adult asthma patients. Material and methods: 39 asthma patients who participated in the case-control study conducted between August 2021 and February 2022 were divided into study (n=20) and control (n=19) groups. Study group (SG); anti-inflammatory diet intervention was applied for ten weeks, and the control group (CG) was followed without intervention. Demographic data, dietary habits, asthma history data with a questionnaire form; evaluation of the intervention was made before and after the intervention with food consumption record, Dietary Inflammatory Index (DII), Asthma Control Test (ACT), Asthma Quality of Life Questionnaire (AQLQ), biomarkers, spirometric analysis. Results: Fasting insulin levels were found to be decreased in the post-intervention in SG (p=0,003).