Üniversite öğrencilerinin çevrim içi öğrenci-öğretim elemanı etkileşiminde sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigating social anxiety levels of university students in online student-instructor interaction
- Tez No: 759857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin çevrim içi öğrenme ortamlarında öğrenci-öğretim elemanı etkileşimindeki sosyal kaygı düzeyleri incelenmiştir. Bu kapsamda Etkileşimsel Uzaklık Kuramı temel alınmıştır. Araştırmanın amacı demografik özellikler, öğrenci-öğretim elemanı etkileşiminde öz düzenleme, bilgisayar öz yeterliği ve çevrim içi iletişim öz yeterliğinin öğrenci-öğretim elemanı etkileşiminde sosyal kaygı ile ilişkisini etkileşimsel uzaklık kuramı çerçevesinde incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yaklaşımlarından ilişkisel tarama modelikullanılmıştır. Araştırma kapsamında,“E-Öğrenme Ortamları İçin Sosyal Kaygı Ölçeği”,“Çevrim İçi Öğrenme Hazırbulunuşluk Ölçeği”,“Üç Etkileşim Türünde Çevrim içi Öz Düzenleme Anketi”ve demografik bilgilerden oluşan bir anket hazırlanmış ve bu anket çevrim içi bir formaracılığıyla öğrencilere ulaştırılmıştır. Bu çalışmayasağlık, teknik ve sosyal alanlardan ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeyinde öğrenim gören toplam 1013 öğrenci katılmıştır. Araştırma 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında bahar döneminde yapılmıştır. Çalışmanın araştırma sorularına cevap bulmak için betimsel analizler, Bağımsız gruplu t-testi, Pearson korelasyonu, tek yönlü varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre kadın öğrencilerin sosyal kaygı puanlarının erkek öğrencilere göre daha yüksek ve anlamlı olduğu bulunmuştur. 35 yaş ve üzeri yükseköğrenim öğrencilerinin sosyal kaygılarının kendilerinden küçük yaş grubu öğrencilernden anlamlı seviyede daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Yüksek lisans öğrencilerinin lisans ve ön lisans öğrencilerinden sosyal kaygılarının anlamlı olarak daha düşük olduğu ortaya konulmuştur. Sağlık alanında öğrenim gören öğrencilerin sosyal bilimler ve teknik alanlarda öğrenim gören öğrencilere göre sosyal kaygılarının daha fazla olduğu ve bu farkın istatistiksel açıdan anlamlı oduğu görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin yaşları ile sosyal kaygıları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkinin olduğu bulunmuştur. Çevrim içi öğrenci-öğretim elemanı etkileşminde öz düzenleme, çevrim içi iletişim, öz yeterliği ve bilgisayar öz yeterliğinin, öğrencilerin sosyal kaygı düzeylerinin olumsuz değerlendirilme alt boyutunu ve somatik belirtiler alt boyutunu negatif yönde anlamlı şekilde yordadıkları ortaya konulmuştur. Öğrenci-öğretim elemanı etkileşiminde öz düzenleme ve çevrim içi iletişim öz yeterliğinin sosyal kaygının sosyal durumlar alt boyutunu negatif yönde anlamlı düzeyde yordadığı; ancak bilgisayar öz yeterliğinin sosyal kaygı sosyal durumlar alt boyutunu anlamlı olarak yordamadığı bulunmuştur. Bu analiz bulguları ilgili alanyazın bulgularına göre tartışılmış gelecek çalışmalara katkı sunmak için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, social anxiety in student-instructor interaction in online learning environments was examined. This interaction was investigated within the framework of Moore's Interactional Distance Theory. The aim of this study is to examine the relationship between demographic characteristics, self-regulation, computer self-efficacy and online communication self-efficacy in student-instructor interaction with social anxiety and to explain within the framework of transactional distance. In this study, a quantitative researvh design, survey model, was used. In the study, a Social Anxiety Scale for E-Learning Environments, Online Learning Readiness Scale, Online Self-Regulation in Three Interaction Types Questionnaire and a questionnaire consisting of demographic characteristics were prepared and this questionnaire was delivered online via an Online form to the participant students, who could not be in the face-to-face education environments due to the Covid-19 outbreak. A total of 1013 students from the fields of health, technical and social sciences, at associate, undergraduate and graduate levels, participated in this study. The research study was carried out in 2020-2021 academic year. In order to find answers to the research questions of this study, descriptive statistics, Independent samples t-test, Pearson correlation, One-way anova and Multiple linear regression analyses were performed. These analyses were conducted using SPSS 18 package program. According to the results of the analysis, it was found that the social anxiety mean scores of the female students were higher and significantly different than male students. It has been determined that the social anxiety of the higher education students aged 35 and over is significantly higher than those of the higher education students in the younger age group. Social anxiety of graduate students was found to be significantly lower than undergraduate and associate degree students. It has been observed that students studying in the field of health sciences have more social anxiety than the students studying in social sciences and technical fields, and the difference is statistically significant. It was found that there was a negative significant relationship between the ages of the students and their social anxiety. Self-regulation, online communication-self-efficacy, and computer self-efficacy were found to predict social anxiety negative evaluation sub-dimension and somatic symptoms sub-dimension negatively. Self-regulation and online communication self-efficacy predicted social anxiety's social situations sub-dimension negatively, but; It was found that computer self-efficacy did not significantly predict social anxiety's social situations sub-dimension. The findings of this analysis were discussed according to the findings of the relevant literature, and suggestions were proposed to contribute to future studies.