Anatomide tıbbi illüstrasyon: 'Atlas of Human Anatomy' kitap görselleri örneği
Medical illustration in anatomy: Visual samples of the book 'Atlas of Human Anatomy'
- Tez No: 759865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SOĞUKKUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Güzel Sanatlar, Anatomy, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bilim insanlarını ve sanatçıları bir araya getiren tıbbi illüstrasyon, tıbbi bilgileri geleceğe aktarmayı başarmış ve disiplinlerarası bu ortaklık ile ilgi gören bir alan olmuştur. Tıp bilimi için kullanılan illüstrasyon, bilgiyi izleyiciye doğru ve anlaşılır aktarmayı hedeflemektedir. Tasarım alanı içinde gösterilen illüstrasyon; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite ders kitaplarında yer alarak grafik tasarım eğitimine katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde tıbbi illüstrasyon alanı; kendini geniş kitlelere tanıtmayı, tasarıma ve tıp bilimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Frank H. Netter'ın“Atlas of Human Anatomy”adlı kitabının ilk basımı 1989'da, 3. basımı ise 2003'te yapılmıştır. Atlas of Human Anatomy 3. basım kitabı, Carlos AG Machado ve MD tarafından oluşturulan Netter tarzı sekiz çizimin yanı sıra Netter'ın net ve güzel işlenmiş kendi 543 çizimini sunmaktadır. Çalışmanın örneklemi için“Atlas of Human Anatomy”adlı kitabının 3. basımındaki farklı bölümlerden ve farklı anatomi bölgelerinden toplamda yirmi dokuz adet illüstrasyon seçilmiştir. Seçilen tıbbi illüstrasyonlarda anatominin ve çizim tarzının incelemesi yapılmıştır. Çalışmanın evreni için kitabın tarihi, grafik tasarım ilke ve elemanları, illüstrasyon tarihi, illüstrasyon türleri ve işlevleri, tıbbi illüstrasyon tarihi, sanatta anatomi, uluslararası ve Türkiye'de illüstrasyon eğitimi konuları geçerli belge ve kaynaklar taranarak incelenmiştir. Betimsel analiz yöntemiyle incelenen örneklerde illüstrasyon çözümleme yöntemleri, grafik tasarım ilke ve elemanları dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Bringing scientists and artists together, medical illustration has succeeded in transferring medical knowledge to the future and has become an area of interest with this interdisciplinary partnership. The illustration used for medical science aims to convey the information to the audience accurately and clearly. Illustration shown within the design area; It contributes to graphic design education by taking place in preschool, primary school, secondary school, high school and university textbooks. Likewise, the field of medical illustration; aims to introduce itself to large masses and to contribute to design and medical science. The third edition of Frank H. Netter's book“Atlas of Human Anatomy”, the first edition of which was published in 1989, was published in 2003. Atlas of Human Anatomy 3rd edition features eight Netter-style illustrations created by Carlos AG Machado and MD, as well as Netter's own 543 sharp and beautifully rendered drawings. For the sample of the study, a total of twenty-nine illustrations were selected from different sections and different anatomy regions in the 3rd edition of the book“Atlas of Human Anatomy”. Anatomy and drawing style were examined in selected medical illustrations. Anatomy and drawing style were examined in selected medical illustrations. For the universe of the study, the history of the book, the principles and elements of graphic design, the history of illustration, the types and functions of illustration, the history of medical illustration, anatomy in art, illustration education in international and in Turkey were examined as a result of the collection of valid documents and resources. Illustration analysis methods, graphic design principles and elements were taken into consideration in the examples analyzed by descriptive analysis method.