Ülseratif kolit oluşturulan hayvan modelinde proflaksi ve tedavi aşamasında thymus vulgarisin anti-inflamatuvar etkisinin araştırılması
Prophlaxy and treatment thymus vulgarisin in the stage in an animal model with ulcerative colitis anti-inflammatory effect research
- Tez No: 759886
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Ülseratif kolit (ÜK) kolon ve rektum mukozasının inflamasyonu ile karakterize kronik bir hastalıktır. ÜK tedavisinde glukokortikoidler, ant-TNF ve siklosporin gibi ağır immünsüpresif tedaviler yer almaktadır. Bu ilaçların maliyetinin yüksek olması ve uzun süre kullanılması gerektiğinden, hem yan etki hem maliyeti azaltmak amacıyla destekleyici ve proflaktik tedaviler önem kazanmaktadır. Bizlerde çalışmamızda Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde yetişen Tymus vulgaris'in (dağ kekiğinin) anti-inflamatuvar etkilerini araştırmak ve daha düşük maliyet ve daha az yan etki ile proflaksi ve tedavide kullanılmasını amaçladık. Hastalar ve Metod: 280-360 gr ağırlığında 8 -10haftalık 30 adet Wistar Albino cinsi dişi sıçanlar tercih edildi. Dişi sıçanlar altılı 5 gruba ayrıldı. 1. Grup kontrol grubu, 2. Grup deneysel kolit gubu, 3.Grup deneysel kolit oluşturulduktan sonra DMSO'lu çözücü ile thymus vulgaris tedavisi verilen tedavi grubu, 4. Grup kolit öncesinde proflaksi ve sonrasında tedavi alan grup, 5. Grup deneysel kolit oluşturmadan önce sadece proflaksi alan gruptu. Sıçanlardan alınan doku örneklerinde thymus vulgarisin proflaksi ve tedavideki antiinflamatuar etkileri makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Ratların ağırlık değişimi ve mortalitesi izlendi. Bulgular: Çalışmamızda thymus vulgaris uygulamasının hem tedavi hemde profilaksisi alan gruplarda makroskopik ve mikroskobik olarak istatistiksel sağaltım saptandı. Hem proflaksi hemde tedavi verilen 4. Gruptaki iyileşme diğer gruplara göre daha anlamlı olarak değerlendirildi. Kolit grubundaki kilo kaybı tedavi ve proflaksi grublarına göre anlamlı olduğu görüldü. Mortalite tüm gruplarda saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda, hem tedavi hem profilaksi verilen grupta mikroskopik ve makroskopik iyileşme sağlandı. Kekiğin gastrointestinal iltihaplarda destekleyici bir tedavi olarak özellikle proflakside kullanılmasının hastalığın insidansını önemli ölçüde azaltacağını ve tedavide kullanılmasının tedavi maliyeti ve yan etkileri azaltacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ulcerative colitis (UC) is a chronic disease characterized by inflammation of the colon and rectal mucosa. Severe immunosuppressive treatments such as glucocorticoids, ant-TNF and cyclosporine are included in the treatment of UC. Since the cost of these drugs is high and they need to be used for a long time, supportive and prophylactic treatments are gaining importance in order to reduce both side effects and costs. In our study, we aimed to investigate the anti-inflammatory effects of Tymus vulgaris (mountain thyme) grown in Andırın district of Kahramanmaraş and to use it in prophylaxis and treatment with lower cost and less side effects. Patients and Methods: 30 Wistar Albinos, 8-10 weeks old, weighing 280-360 gr, were preferred. Female rats were divided into 5 groups of six. 1st group control group, 2nd group experimental colitis group, 3rd group experimental colitis group treated with DMSO solvent after thymus vulgaris treatment, 4th group colitis group that received prophylaxis before and after treatment, 5th group before experimental colitis occurred was the only group that received prophylaxis. The prophylaxis and anti-inflammatory effects of thymus vulgaris in tissue samples taken from rats were evaluated macroscopically and histopathologically. Weight change and mortality of the rats were monitored. Results: In our study, macroscopic and microscopic statistical treatment was found in the groups that received both treatment and prophylaxis of thymus vulgaris application. The improvement in Group 4, which was given both prophylaxis and treatment, was considered more significant than the other groups. Weight loss in the colitis group was found to be significant compared to the treatment and prophylaxis groups. Mortality was not detected in all groups. Conclusion: In our study, microscopic and macroscopic improvement was achieved in the group given both treatment and prophylaxis. We believe that the use of thyme as a supportive treatment in gastrointestinal inflammations, especially in prophylaxis, will significantly reduce the incidence of the disease and its use in treatment will reduce the cost of treatment and side effects.