Tiroid cerrahisi geçirecek hastalarda el ganzouri risk indeksi (EGRI) ile havayolu ultrasonografik değerlendirmesinin entübasyon zorluğunun tahmini açısından karşılaştırılması
Comparison of el ganzouri risk index (EGRI) and airway ultrasonographic assessment in terms of estimate intubation difficulty in patients undergoing thyroid surgery
  1. Tez No: 915824
  2. Yazar: MERT YÜCESU
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞEREF ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Havayolu kontrolü ve yönetimi, anestezistin temel becerilerinden biri olup, havayolu açıklığının sağlanamaması, havayolu açıklığının sürdürülmesinde güçlük yaşanması önemli problemlere yol açmaktadır. En önemli havayolu sorunlarının başında trakeal entübasyonda başarısızlık, zorluk ve gecikme görülmektedir. Zor entübasyonun klinik pratikteki sıklığı %1,5 oranında olup tiroid cerrahisinde bu oran %6 ile 9 arasındadır. Olası bir entübasyon zorluğunu öngörmek için havayolunun muayenesi, tanısal testler ve görüntüleme yöntemleri kullanılır. Ağız açıklığı, Mallampati skorlaması, tiromental mesafe, prognati ve zor entübasyon öyküsünü içeren El-Ganzouri Risk İndeksi, entübasyon zorluğunu öngörmek için kullanılan çoklu değişkenli bir testtir. Ultrasonografi de rutin havayolu değerlendirmesinin yanında entübasyon zorluğunun öngörülmesi için kullanılmaktadır. Havayolunun ultrasonografik değerlendirmesinde dil kalınlığı, dil volümü, cilt-vokal kord mesafesi, cilt-epiglot mesafesi ve cilt-hyoid kemik mesafesi en sık kullanılan ölçümlerdendir. Çalışmamızın amacı tiroid cerrahisi geçirecek olan hastalarda zor entübasyonun öngörülebilmesi için kullanılan bu testleri karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Onkoloji Ameliyathanesi'nde 1 Temmuz 2023-31 Ekim 2023 tarihleri arasında 120 hasta ile yapılan ileriye dönük tek merkezli gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmaya ASA 1-3 sınıflamasında 18-65 yaş aralığındaki hastalar dahil edildi. Acil cerrahi, bilinen ve beklenen zor entübasyon hikayesi bulunan hastalar ve belirgin üst havayolu deformitesi bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar bilgilendirilip onamları alındıktan sonra hastaların preoperatif değerlendirmesi yapıldı. Demografik veriler, STOP-BANG skoru, El-Ganzouri Risk İndeks skoru ve tiroid gland volümleri kaydedildi. Hastalar ameliyat masasına alındıktan sonra monitörize edildi ve standart anestezi indüksiyonu uygulandı. İndüksiyondan sonra hastaların havayolu ultrasonografisi yapıldı. Hastalar ölçümler tamamlandıktan sonra yeterli preoksijenizasyonu takiben deneyimli bir anestezist tarafından entübe edildi. Veriler çalışmayı yürütenler tarafından kaydedildi. Entübasyon zorluğu, Entübasyon Zorluğu Skalası'na göre değerlendirildi ve bu skalaya göre 5'ten büyük olan hastalar zor entübasyon olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 120 hasta alınmış olup çalışmaya katılan hastaların %72'sini kadın hastalar oluşturmaktadır. Ortalama yaş 48'dir. Çalışmaya katılan hastaların %14'ü zor entübasyon olarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların %91'i ASA 1-2 olarak sınıflandırılmıştır. Hastaların %15'inde STOP-BANG skoru 5'in üzerindeyken %18'inde EGRI skoru 4 veya 4'ün üzerindeydi. Yaş, dil kalınlığı ve cilt-vokal kord mesafesinin entübasyon zorluğuyla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunurken cinsiyet, STOP-BANG, Vücut Kitle İndeksi, tiroid gland volümü, EGRI, dil volümü, cilt-epiglot mesafesi ve cilt-hyoid kemik mesafesinin entübasyon zorluğuyla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkisi bulunamadı. Sonuç: Analizler sonucunda El-Ganzouri Risk İndeksi ve havayolu ultrasonografik incelemesinin birbirine yakın sonuç verdiği ve en iyi sonucun bu iki yöntemin beraber kullanılarak alındığını söyleyebiliriz. Dil kalınlığı ve cilt-vokal kord mesafesi gibi ultrasonografik ölçümlerin bulunduğu yeni bir model bizlere zor entübasyonu öngörmek açısından alternatif bir yol gösterici olabilir. Yine de bu ölçütlerin hiçbirinin entübasyon zorluğunu yüzde yüz öngöremediğini de göz önünde bulundurmalıyız.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Airway control and management is one of the essential skills of the anesthesiologist, and failure to ensure airway patency and difficulty in maintaining airway patency leads to serious problems. The most important airway problems are failure, delay and having difficulty in tracheal intubation. The frequency of difficult intubation in clinical practice is 1,5%, but in thyroid surgery this rate is between 6 and 9%. Examination of the airway, diagnostic tests and imaging methods are used to predict a possible intubation difficulty. El-Ganzouri Risk Index, which includes moth opening, Mallampati score, thyromental distance, prognathia and history of previous difficult intubation is a multivariate test to predict intubation difficulty. Tongue thickness, tongue volume, skin to vocal cord distance, skin to epiglottis distance and skin to hyoid bone distance are the most commonly used measurements in the ultrasonographic evaluation of the airway. The aim of our study is to compare these tests used to predict intubation difficulty in patients undergoing thyroid surgery. Materials and Methods: Our study is a prospective, single-center observational study conducted with 120 patients at Ankara Bilkent City Hospital Oncology Operating Room between July 1, 2023 and October 31, 2023. Patients aged 18-65 in the ASA 1-3 classification included in the study. Patients undergoing emergency surgical operation, patients with a known and expected history of difficult intubation and patients with significant upper airway deformity were not included in the study. After the patients were informed and their consent was obtained, preoperative evaluation of the patients was performed. Demographic data, STOP-BANG score, El-Ganzouri Risk Index score and thyroid gland volumes were recorded. After the patients were taken to the operating table, they were monitorized and standard anesthesia induction was applied. After induction, airway ultrasonography was performed on patients. After the measurements are completed, patients were intubated by an experienced anesthesist following adequate preoxygenation. Data were recorded by an anesthesiologist who conducted the study. Intubation difficulty was evaluated according to the Intubation Difficulty Scale, and patients with a score greater than 5 on this scale were considered to have difficult intubation. Results: 120 patients were included in the study and 72% of the patients participating in the study were female patients. The average age was 48. 14% of the patients participating in the study were evaluated as having difficult intubation. 91% of the patients participarting in the study were classified as ASA 1-2. While the STOP-BANG score was above 15% of the patients, the EGRI score was 4 or above in 18%. Age, tongue thickness and skin to vocal cord distance had a statistically significant relationship with the difficulty of intubation. No statistically significant relationship was found between gender, STOP-BANG, Body Mass Index, thyroid gland volume, EGRI, tongue volume, skin to epiglottis distance and skin to hyoid bone distance with intubation difficulty. Conclusion: As a result of the analysis, we can say that El-Ganzouri Risk Index and airway ultrasonographic examination give similar results and the best results were obtained by using two methods together. A new model that includes ultrasonographic measurements such as tongue thickness and skin to vocal cord distance may provide aan alternative guide to predicting difficult intubation. However, we should also consider that none of these criteria can predict intubation difficulty perfectly.