İdiyopatik intrakranial hipertansiyonu olan hastalarda basion opistion mesafesi ve ense cilt kalınlığının normal popülasyon ile karşılaştırılması
Comparison of basion opisthion distance and nuchal skin thickness in patients with idiopathic intracranial hypertension with the normal population
- Tez No: 759900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH HATTAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Modifiye Dandy kriterlerini karşılayan İdiyopatik İntrakranial Hipertansiyonlu (İİH) hastalarının sagital T2A Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yöntemi kullanılarak basion opistion(BO) mesafesini, ense cilt kalınlığını ölçmek ve normal popülasyon ile karşılaştırmak Materyal ve Metod: Çalışmamız 01.06.2013-01.04.2020 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran revize edilmiş Dandy kriterlerine göre (Friedman ve ark. 2013) İİH tanısı almış 20-60 yaş arası hastalardan seçilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen ve kranial MRG tetkiği bulunan 40 hasta ve kranial MRG'sinde herhangi bir patolojik görüntüleme bulgusu olmayan 70 kontrol grubu seçilmiştir. Çalışma retrospektif olarak yapılmıştır. Hasta grubumuz, hastanemizde kullanılan dijital arşiv olan PACS (Picture Archiving Communications Systems) sisteminde“İdiyopatik İntrakranial Hipertansiyon”ve“Psödotümör Cerebri”anahtar kelimeleri aranarak belirlenmiştir. Seçilen hastaların BOS basınç değeri, hastanedeki bilgi işletim sistemi (Probel) taranarak elde edilmiş olup, BOS açılış basıncı 250 mmH2O'un üzerinde olanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Vaka grubunda kranial MRG'lerinde intrakranial kitle, kanama, sinüs ven trombozu (SVT), hidrosefali gibi intrakranial basınç artışı yapan sekonder nedenler belirlenerek çalışma dışında bırakılmıştır. Kontrol grubu ise PACS sistemindeki dijital arşiv taranarak, kranial MRG'sinde herhangi bir patoloji izlenmeyen, yaş (20-60 yaş aralığında) ve cinsiyet dağılımları vaka grubuna benzerlik gösteren, herhangi bir santral sinir sistemi ve kronik hastalığı bulunmayan 70 hasta seçilmiştir. Çalışmaya dahil edilmeme kriterleri; 20 yaşından küçük ve 60 yaşından büyük olmak, BOS açılış basınç değerine ulaşılmayan, lomber ponksiyon (LP) yapmayı reddeden ya da açılış BOS basıncı
Özet (Çeviri)
Aim: To measure basion opisthion distance and nuchal skin thickness from this level by using sagittal T2A Magnetic Resonance Imaging (MRI) method in Idiopathic Intracranial Hypertension (IIH) patients who meet the Modified Dandy criteria and compare them with the normal population. Material and Method: Our study was selected from patients aged 20-60 years who were diagnosed with IIH according to the modified Dandy criteria (Friedman et al. 2013), who applied to Dicle University Medical Faculty Hospital between 01.06.2013 and 01.04.2020. 40 patients who were included in our study and who had cranial MRI examination and 70 control group without any pathological imaging findings in their cranial MRI were selected. Cases were made retrospectively. Our patient group was determined by searching the keywords“Idiopathic Intracranial Hypertension”and“ Pseudotumor Cerebri”in the PACS (Picture Archiving Communications Systems) system, which is the digital archive used in our hospital. The CSF pressure value of the selected patients was obtained by scanning the information operating system (Probel) in the hospital, and those with a CSF opening pressure above 250 mm were included in the study. In the case group, secondary causes of increased intracranial pressure such as intracranial mass, bleeding, hydrocephalus, sinus vein thrombosis (SVT) in cranial MRG were determined and excluded from the study. The control group, on the other hand, was selected from 70 patients without any central nervous system or chronic diseases, whose age (between 20-60 years) and gender distributions were similar to the case group, and no pathology was observed in the cranial MRI, by scanning the digital archive in the PACS system. Exclusion criteria from the study; Being younger than 20 years old and older than 60 years old, not reaching CSF opening pressure value with lumbar puncture (LP), refusing to perform LP, opening CSF pressure to be higher than 250 mmH20, using drugs that can change CSF pressure (such as acetazolamide, topiramate, furosemide, etc.), presence of a disease involving the central nervous system (CNS) (intracranial mass, infection, thrombosis, bleeding, etc.), an intracranial interventional procedure (such as shunt, operation). Results: A total of 110 patients, 40 cases and 70 controls, were included in the study. The mean age of the case group was 35.2±9.0 years, and the control group was 34.8±9.2 years. There was no significant difference in age between the groups (p=0.791). While 36% (90%) of the case group were female and 4 (10%) were male, 62 (88.1%) of the control group were female and 8 (12.9%) were male. There was no significant difference between the groups in terms of gender. When the MRI results of the patients included in the study were examined, 35 (87.5%) had widening of the preoptic CSF distances, 30 (75%) partial empty sella, 17 (75%) optic nerve tortuosity, 7 (17.5%) enlargement in the trigeminal system. 2 (5%) had transverse sinus stenosis and 3 (7.5%) had other findings.