İdiyopatik intrakranial hipertansiyonu olan hastalarda interpedinkuler mesafenin normal popülasyon ile karşılaştırlması
- Tez No: 692544
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞUR UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada idiopatik intrakraniyal hipertansiyonu olan hastalarda interpedinküler mesafenin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapmış olduğumuz çalışmada idiopatik intrakranial hipertansiyonlu hastaların %92.1'inin kadın, %7.9'unun ise erkek olduğu görüldü. Yapmış olduğumuz çalışma sonucunda her ne kadar İİH hastalarında interpedunkuler mesafe açısı kontrol grubuna göre yüksek bulunsa da gruplar arasındaki farkın anlamlı düzeyde olmadığı görüldü. Kontrol grubunda yaş ile interpedunkuler mesafe açısı arasında ilişki olup olmadığını tespit etmek için yapılan Spearman's korelasyon analizi sonucunda yaş ile interpedunkuler mesafe açısı arasında pozitif yönlü, zayıf ve anlamlı bir ilişki (r = .351; p = .012) saptandı. Kontrol grubunda cinsiyete göre interpedunkuler mesafe açısının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test neticesinde her ne kadar kadınlarda interpedunkuler mesafe açısı erkeklere göre yüksek bulunsa da gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı görüldü (p>0.05). Hasta grubunda yaş ile interpedunkuler mesafe açısı arasında ilişki olup olmadığını tespit etmek için yapılan Spearman's korelasyon analizi sonucunda gruplar arasında anlamlı bir ilişki olmadığı (p>0.05) görüldü. Hasta grubunda cinsiyete göre interpedunkuler mesafe açısının farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için yapılan Mann Whitney U test neticesinde her ne kadar erkeklerde interpedunkuler mesafe açısı kadınlara göre yüksek bulunsa da gruplar arasındaki farkın anlamlı olmadığı görüldü. İnterpedunkuler mesafe açısının idiopatik intrakranial hipertansiyon için önemli bir belirteç olup olmadığını tespit etmek için yapılan ROC analizi sonucunda eğri altında kalan alan (AUC) 0.552 olarak tespit edilmiştir. Bu da interpedunkuler mesafe açısının idiyopatik intrakranial hipertansiyon tanısı için yeterli olmadığını göstermektedir. Yine 71.89 cut-off değerinde interpedunkuler mesafe açısının benign intrakranial hipertansiyon tanısı için duyarlılığı %79, özgüllüğü ise %80 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the interpeduncular distance in patients with benign intracranial hypertension. In our study, it was seen that 92.1% of the patients with benign intracranial hypertension were female and 7.9% were male. As a result of our study, although the interpeduncular distance angle was found to be higher in IIH patients compared to the control group, it was seen that the difference between the groups was not at a significant level. As a result of Spearman's correlation analysis performed to determine whether there is a relationship between age and interpeduncular distance angle in the control group, a positive, weak and significant relationship (r = .351; p = .012) was found between age and interpeduncular distance angle. As a result of the Mann Whitney U test performed to determine whether the interpeduncular distance angle differed according to gender in the control group, although the interpeduncular distance angle was found to be higher in women than in men, the difference between the groups was not significant (p>0.05). As a result of Spearman's correlation analysis performed to determine whether there was a relationship between age and interpeduncular distance angle in the patient group, it was seen that there was no significant relationship between the groups (p>0.05). As a result of the Mann Whitney U test performed to determine whether the interpeduncular distance angle differed according to gender in the patient group, although the interpeduncular distance angle was found to be higher in men than in women, the difference between the groups was not significant. The area under the curve (AUC) was determined as 0.552 as a result of the ROC analysis performed to determine whether the interpeduncular distance angle is an important marker for benign intracranial hypertension. This shows that the interpeduncular distance angle is not sufficient for the diagnosis of benign intracranial hypertension. Again, at a cut-off value of 71.89, the sensitivity of the interpeduncular distance angle for the diagnosis of idiopathic intracranial hypertension was calculated as 79% and the specificity as 80%.