Türkiye'nin e-devlet politikası
Turkey's e-government policy
  1. Tez No: 759909
  2. Yazar: ÜMRAN DEMİRHOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KARKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüz çağının, bilgi ekonomisine dayalı, bilgi toplumu olma yönelimli çabalarının bir ürünü olan e-devlet, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı değişim ve dönüşümün kamu yönetim sistemlerine bir yansıması olarak hayat bulmaktadır. Küresel düzeydeki bu değişim ve dönüşümler, kamu yönetimlerini yönetsel ve hizmetsel anlamda etkilerken, belirli ilke ve değerlerin ön plana çıkmasını ve önem kazanmasını sağlamıştır. Kamu değeri/değerleri olarak ifade edilen bu ilke ve değerler, politika oluşum süreçleriyle de yakından ilişkili görülmektedir. Bu bağlamda çalışma, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak kamu yönetiminde yaşanan değişimlerin, belirli kavram/ilke/değerler üzerinden Türkiye'nin e-devlet politikası özelinde, resmi politika belgelerine yansımasını konu almaktadır. Çalışmada, doküman imgelemesi içerisinde kavram sıklığı analizi yapılarak, e-devlete ilişkin kamu politikasının kuramsal temellerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türkiye'nin e-devlet politikasının ne tür bir yaklaşıma sahip olduğu ortaya konulmaktadır. Ayrıca, Türkiye'nin e- devlet politikası bağlamında başarısının daha ileri seviyelere taşınmasında neler yapılabileceğine ilişkin öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın, kavram/değer/ilkeler üzerinden e- devlet politikasının analizine ilişkin literatürdeki boşluğu doldurması ve ileriki politika çalışmalarına rehberlik etmesi açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
E-government, which is a product of today's efforts based on the information economy and oriented towards being an information Society, comes to life as a reflection of the rapid change and transformation in information and communication technologies on public administration systems. These changes and transformations at the global level, while affecting the public administrations in terms of managerial and service, have made certain principles and values come to the fore and gain importance. These principles and values, which are expressed as a public value(s), are also seen to be closely related to policy formation processes. In this context, the study analyzes the changes experienced in public administration depending on the developments in information and communication Technologies, within the framework of the principles /values determined through official policy documents, in particular Turkey's e- government policy. In the study, it is aimed to reveal the theoretical foundations of public policy regarding e- government by making a concept scan with the document/ content analysis method, revealing which concepts/values/principles come to the fore and in which contexts. However, it is thought that the study will contribute to seeing which approach or what kind of perpective the e- government Policy is created in the context of various factors that are effective in the formation process of the policy.