Computerized control of hydraulic and descale systems in an iron and steel factory
Bir demir ve çelik fabrikasına ait hidrolik ve sus sistemlerinin bilgisayar destekli kontrolü
  1. Tez No: 75995
  2. Yazar: M.MUSTAFA BULDUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ÜÇTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
oz BİR DEMİR VE ÇELİK FABRİKASINA AİT HİDROLİK VE SU SİSTEMLERİNİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ KONTROLÜ BULDUM, M.Mustafa Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yönetmeni : Prof.Dr. Yıldırım ÜÇTUĞ Ocak 1998, 331 Sayfa Bu çalışmada, bir demir ve çelik fabrikasına ait hidrolik ve su sistemlerinin kontrolü, bilgisayar ve programlanabilir denetleyici kullanarak gerçekleştirilmiştir. Programlanabilir denetleyiciler, elektromekanik kontrol cihazları yerine başarılı olarak endüstride kullanılabilirler. Bu denetleyicilerin, haberleşme ağı üzerinden bilgisayar ile haberleştirilmesi sonucu insan makine arası iletişimi kurulabilmektedir. Lojik programlar, General Electric 'e ait programlanabilir denetleyici kullanarak yapılmıştır. Bilgisayar programlan, sisteme yeni bir bilgisayar ilave edilerek oluşturulmuştur. Yeni kontrol sistemi için gerekli alarmlar hazırlanarakbilgisayar ekranından izlenmesi sağlanmıştır. Röleler yerine akıllı giriş/çıkış kartları ilave edilerek, sinyallerin bigisayardan gözlenmesi mümkün kılınmıştır. Yeni bilgisayar ve programlanabilir denetleyici ile sistemin arıza oranı düşmüş, sinyal ve alarm izlenmesi mümkün olmuştur. Anahtar sözcükler : Hidrolik ve su sistemleri, Programlanabilir denetleyici, Akıllı giriş/çıkış blokları, İnsan-Makine arayüzü, Superekran. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTERIZED CONTROL OF HYDRAULIC AND DESCALE SYSTEMS IN AN IRON AND STEEL FACTORY BULDUM, M.Mustafa M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr. Yıldırım ÜÇTU? January 1998, 331 Pages In this work, computerized control of hydraulic and descale systems in an iron and steel plant was realized by using the intelligent operator station and the computer. Instead of electromechanical devices, intelligent operator stations can successfully be applied to industrial environment. Man-Machine interface can be constructed between this intelligent operator stations and the computer through network communication. Logic programs was prepared by using the General Electric's intelligent operator stations. A new computer was added to the system and the computer programs was developed. The alarms of new control system have been prepared 111and put on the computer screen. Instead of relays, genius input/output blocks have been used with these blocks so that every kind of signals would be followed on the computer. After running the programs on the new computer and intelligent operator station, system fault rate has been reduced. Alarms and signals would be followed on the computer. Key words : Hydraulic and descale systems, Intelligent operator station, Genius block, Man-machine interface, Superscreen. IV