Towards more inclusive engagements: Mapping the experiential realities of inclusivity in architectural education
Daha kapsayıcı etkileşimlere doğru: Mimarlık eğitiminde kapsayıcılığın deneyimsel gerçekliğinin haritalanması
- Tez No: 759964
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Mimarlık, Education and Training, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüz toplumların büyüyen çok katmanlı ve çeşitli yapısıyla birlikte, kapsayıcılık kavramı, yaşam çevrelerinin tasarımı da dahil olmak üzere birçok alanın şekillenmesinde daha kritik ve etkili hale gelmiştir. Eşitlik, çeşitlilik ve erişilebilirlik kavramsal temeline dayalı olarak farklı bireylerin yaşamdaki tüm potansiyellerini gerçekleştirmeleri için fırsat eşitliği sağlanması üzerine yoğunlaşılmaktadır. Kapsayıcılık ve yapılı çevre ilişkisine yönelik çalışmalarda bu kavram ve parametrelerin çokluğu ve karmaşıklığı aslında kapsayıcılık kavramın gerçekliğinin sosyal bir inşaa olduğunu göstermektedir; genel bir kabul değildir, insanların sosyal ve fiziksel çevrelerindeki etkileşimlerinin bir sonucudur. Mimari mekan, bu etkileşimleri ve kapsayıcılığın deneyimsel boyutunu tanımlayan bir etmendir. Buna dayanarak tez mimarların mesleki ve etik değer ve yaklaşımlarını oluşturdukları birincil ortam olarak mimarlık eğitiminin kapsayıcı tasarım felsefesinin tartışılmasında öne çıkan bir alan olduğunu savunmaktadır. Bu doğrultuda çalışma öncelikle, eşitlik, insan hakları, erişilebilirlik, çeşitlilik ve katılımcılık kavramlarını bütüncül bir şekilde ilişkilendirerek kapsayıcılığın temel çerçevesini tartışmayı, ve bu anlayışının mekansal ve sosyal olarak deneyimsel boyutunun sosyal inşaasını haritalamayı amaçlamaktadır. İkinci olarak, öğrencilerin kapsayıcı tasarım felsefesine dair farkındalıklarını geliştirmede bu kavramsal çerçeve ile ilişkilenmesi irdelenerek, mevcut mimarlık eğitimi söylemlerinde kapsayıcılığın nasıl bağlamsallaştırıldığını sorgular. Eğitim ortamı, farklı derslerin tanımlarına ve amaçlarına kapsayıcılık kavramının nasıl entegre edildiği ve herkes için daha kapsayıcı deneyimlerin tasarlanmasında yeni katılım modellerinin derslerin öğrenim çıktılarını nasıl şekillendirdiği üzerinden genişletilmiş kavramsal çerçeve üzerinden incelenir. Örnek kursların irdelenmesiyle elde edilen bulgular, eğitimde daha fazla katılım yoluyla öğrencilerin, kapsayıcılığın deneyimsel boyutuna odaklanarak daha kapsayıcı ortamlar tasarlamak için gerekli bilgi, beceri ve tutumları kavramsal ve metodolojik olarak geliştirebileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the growing multi-layered and diverse structure of contemporary societies, the notion of inclusivity has become more influential and critical in shaping many fields, including the design of human environments. Based on the conceptual ground of equity, diversity and accessibility, the emphasis is on equal opportunity for diverse individuals to achieve their full potential in life. The complexity and plurality of related concepts and parameters in the studies of inclusivity - built environment relationship shows that the reality of the notion is a social construct; it is not inherent but fabricated through human interactions occurring in their social and physical environments. Architectural space is an agent defining interactions and the experiential dimension of inclusion. It is argued in the thesis that architectural education is an emergent field of discussion for inclusive design philosophy in this respect, as it is the first step for architects to develop their professional and social constructs and values. Accordingly, the thesis aims firstly to critically evaluate and map the interrelated conceptual framework of inclusivity to bring out its spatial and experiential dimension concerning the concepts of equity, human rights,accessibility, diversity and participation. Secondly, the study presents the contextualization of inclusivity in the current discourse of architectural education to evaluate conceptual approaches to develop awareness of students about inclusive design philosophy. The educational milieu is examined based on how the notion is integrated into objectives of different courses in architectural education and how students' learning outcomes are shaped concerning the conceptual framework to unfold the potential of new engagements for designing more inclusive experiences for all. The findings from disclosing sample courses show that through more engagements in education, students can conceptually and methodologically develop the necessary knowledge, skills, and attitudes to design more inclusive environments by focusing on the experiential dimension of inclusivity.