Blockchain-based decision support system for measuring environmental and social sustainability in the supply chain
Tedarik zincirinde çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği ölçmek için blokzincir tabanlı karar destek sistemi
- Tez No: 760010
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Küreselleşme, tedarik zincirlerinin daha karmaşık hale gelmesine sebep oldu ve şeffaflık, izlenebilirlik ve kontrol eksikliği sorunlarını yarattı. Doğal kaynakların uygunsuz bir şekilde kullanılması ve alt seviyelerdeki opak tedarik zincirlerinde insanların ve çevrenin sömürülmesi söz konusudur. Şirketler, tedarikçilerinin alt kademelerinde bu yanlış uygulamalardan sorumlu tutulmalıdır. Tüketiciler ve hükümetler, kuruluşların ürünlerinin ve tedarik zinciri faaliyetlerinin çevresel ve sosyal etkilerini açığa çıkarmalarını talep etmektedir. Bu yüzden, geleneksel tedarik zincirlerinin radikal bir değişime ihtiyacı vardır. Şirketler, operasyonlarının çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğini ve şeffaflığını ön planda tutacak şekilde iş modellerini değiştirmelidirler. Blokzincir teknolojisi, tedarik zinciri katılımcıları arasında şeffaflık, izlenebilirlik, güvenlik ve gerçek zamanlı bilgi paylaşımını sağlayan özellikler sunar. Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimindeki zorlukların üstesinden gelme potansiyeline sahiptir. Bu tezde, tedarik zincirlerinin çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği için nicel bir sürdürülebilirlik ölçüm modeli sunulmaktadır. Sonrasında, tedarik zinciri boyunca ürünleri izlemek ve tedarik zinciri aktörlerinin çevresel ve sosyal sürdürülebilirliğini değerlendirmek için bir blokzincir tabanlı karar destek sistemi geliştirilmiştir. Şirketler, tedarik zinciri faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sürdürülebilirlik performanslarını ölçmek için bu sistemi kullanabilirler.
Özet (Çeviri)
Globalization has caused supply chains to become more complex and has created problems of misinformation, lack of transparency, traceability, and control. There is an inappropriate use of natural resources and exploitation of people and the environment at lower-tier levels of opaque value chains. Companies are pressured to be held accountable for these malpractices at the lower-tier levels of their suppliers. Consumers and governments demand that organizations reveal the environmental and social impacts of their supply chain activities. It is expected from companies to transform their business models to prioritize transparency and the environmental and social sustainability of their operations. Blockchain technology offers the essential properties that can make this transformation possible, it enables transparency, traceability, security, and real-time information sharing across supply chain participants. It has the potential to overcome the challenges in sustainable supply chain management. In this thesis, a quantitative sustainability measurement model for the environmental and social sustainability of supply chains is presented. Subsequently, a blockchain-based decision support system is developed to track and trace products throughout the supply chain and assess the environmental and social sustainability of the products and supply chain actors. Companies can use this system to gain more information about their supply chain activities and measure their sustainability performance.