Hipokloroz asit, etakridine lactate ve polyvinyl pyrolidone'un yara iyileşmesine etkilerinin rat modelinde araştırılması
Investigation of the effects of hypochlorous acid, ethacridine lactate and polyvinyl pyrolidone on wound healing in A rat model
- Tez No: 760028
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ KÜRÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tam katmanlı doku kayıplı yaraların iyileşmesi ve yara sağaltımı süreci veteriner hekimlikte üzerine birden çok yönteme ve protokole sahip bir süreçtir. Hasta sahibi, hasta ve veteriner hekim tarafları düşünüldüğünde iyi yönetilmesi gereken bir süreçtir. Yara bölgesinin dezenfeksiyonu yaranın primer ve / veya sekonder iyileşmesinde önemli bir aşamadır. Yara boyutları tedavi sürecinde kendi kendine kapanacak boyutta olabileceği gibi kendiliğinden tamamen kapanamayacak boyutlara kadar ulaşabilir. Bu süreçte organizmanın kendini iyileştirme sürecinde açık yaraların dezenfeksiyonunun sağlanması, skar dokusu oluşumu, yara boyutunun küçülme süresi ve infektivite ihtimali üzerinde önemli etki arz eder. Tedavi prosedüründe, yaranın nedeni, genişliği ve hasarlı dokunun patojene maruz kalma durumu ile ilişkili olarak seçilir. Hipokloröz asit, Rivanol ve Povidon İyot'un bakteri ve mantarlara karşı etkinliği nedeniyle birçok veteriner hekim açık yaraları tedavi etme amacıyla bu kimyasal ajanları kullanmaktadır. Bu çalışma ile açık yaraların tedavisinde Hipokloröz asit, Rivanol ve Povidon İyot'un etkinliği ortaya konulmuştur. Bu çalışmada 64 Wistar rat kullanıldı. Ratlar her grupta 16 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Grup I' deki ratlara hipokloröz asit, Grup II' deki ratlara povidon iyot, grup III'teki ratlara rivanol solüsyonu uygulandı. IV grubundaki ratlar ise kontrol grubu olarak belirlendi. Yara oluşumunu takip eden 3., 5., 7. ve 10. günlerin sonunda her gruptan 16 rat ötanazi yapılarak histopatolojik inceleme için doku örnekleri alındı ve ışık mikroskobunda incelendi. Tedavi edilen gruplarda 10. günün sonunda iyileşmenin tüm gruplarda orta derecede olduğu; hipokloröz asit ile tedavi edilen gruptaki ratlarda kabuklanmanın oluşmadığı veya minimal düzeyde olduğu görülmüştür. Tedavi edilen hiçbir grupta mikrobiyal üremeye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The healing and wound healing process of wounds with full-layer tissue loss is a process with multiple methods and protocols in veterinary medicine. Considering the owner, patient and veterinarian, it is a process that should be well managed. Disinfection of the wound site is an important step in primary and/or secondary wound healing. Wound sizes may be in a size that will close on its own during the treatment process, or it may reach dimensions that cannot be closed completely by itself. In this process, the disinfection of open wounds in the self-healing process of the organism has a significant effect on the formation of scar tissue, the duration of wound size reduction and the possibility of infectivity. In the treatment procedure, the cause of the wound is chosen about its extent and exposure of the damaged tissue to the pathogen. Due to the effectiveness of hypochlorous acid, Rivanol and Povidone Iodine against bacteria and fungi, many veterinarians use these chemical agents to treat open wounds. This study demonstrated the effectiveness of Hypochlorous acid, Rivanol and Povidone Iodine in the treatment of open wounds. 64 Wistar rats were used in this study. Rats were divided into 4 groups with 16 animals in each group. Hypochlorous acid was applied to rats in group I, povidone iodine was applied to rats in group II, and rivanol solution was applied to rats in group III. Rats in the IV group were determined as the control group. At the end of the 3rd, 5th, 7th and 10th days following the wound formation, 16 rats from each group were euthanized and tissue samples were taken for histopathological examination and examined under a light microscope. At the end of the 10th day in the treated groups, the improvement was moderate in all groups; In the group treated with hypochlorous acid, crusting did not occur or was minimal. No microbial growth was observed in any treated group.