Bilyalı dövmenin Fe + % 2 Cu + % 5 C toz metal çeliğin yorulma davranışına etkisi
  1. Tez No: 76191
  2. Yazar: HAMZA KEMAL AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada, Fe + %2 Cu + % 0,5 C metal çelik malzeme üretildi. Biriket malzemeden mekanik deney mumuneleri ve yorulma deney numuneleri hazırlandı. Hazırlanan bu numunelerden malzemenin mekanik özellikleri belirlendi. Yorulma numunelerinin bir gurubuna sinterlemeden hemen sonra hiçbir işlem uygulanmadan yorulma deneyi uygulandı ve malzemenin yorulma ömrü tespit edildi. Diğer gurup numunelere ise 20 A, 25 A, 25 A %200, ve 35 A şiddetlerinde bilyalı dövme işlemleri uygulandı ve yorulma ömürleri dönen eğmeli tip bir yorulma test cihazında belirlendi. Yorulma deneyleri sonucunda seçilen dövme şiddetlerinde uygulanan bilyalı dövme işleminin malzemenin yorulma ömründe artışlar oluşturduğu gözlendi. Bu artışların malzemenin dövülme şiddetine göre % 30-35 arasında değiştiği belirlendi. Ayrıca malzemenin mikroyapısı ve gözenek dağılımı incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Fe + 2% Cu + %0,5 C Powder metalurgy steel was produced. Mechanical test pieces were machined from the sintered blanks. Mechanical properties of the as received blanks were determined. One group fatigue samples are tested on the fatigue test machine Then other fatique samples were shot peened to 20A, 25A, 25A %200, and 35A peening intensities. Fatigue testing was carried out by using a rotating contilever (Wohler) type fatigue test machine. All shot peening intensities produced a pronounced effect on the fatigue life of the powder metal steel investigated. Aproximately 30-35 % increase was determined on the fatigue life of the powder metalurgy steel. Microsutructural examinations of the material was also carried out.