Isı borulu ısı geri kazanım eşanjörü kullanılan ısı pompalı kurutma sisteminin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of heat pump drying system using heat pipe heat recovery exchanger
  1. Tez No: 760072
  2. Yazar: BUĞRA HEZER
  3. Danışmanlar: PROF. SALİH COŞKUN, DOÇ. DR. CÜNEYT TUNÇKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada dahili kondenser ile seri çalışan bir harici kondensere sahip ısı pompası destekli kurutma (IPK) sistemine ısı borulu ısı geri kazanım eşanjörü (IBIGKE) takılmış ve deneysel olarak incelenmiştir. IBIGKE' nin yanında harici kondenserin devreye girmesinin sistem performansına ve kurutma süresine etkileri araştırılmıştır. Ayrıca sistemin enerji ve ekserji analizi gerçekleştirilerek, sistem performansı, her bir elemanın ekserji verimleri ve kayıpları hesaplanmıştır. Deneyler ayva dilimleri kullanılarak 40 °C sıcaklık ve 3,5 m/s kurutma hızında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an external condenser operating in series with the internal condenser is used. heat pipe heat return to a heat pump assisted drying (IPK) system with The recovery exchanger (IBIGKE) was installed and investigated experimentally. Next to the IBIGKE, the activation of the external condenser The effects on performance and drying time were investigated. Also, the system By performing energy and exergy analysis, system performance is determined for each The exergy efficiencies and losses of the element were calculated. Experiments were performed using quince slices at 40 °C and 3,5 m/s drying time. speed was carried out.