James Joyce's extimate modernism in Ulysses: A Lacanian take on language, subjectivity and temporality
James Joyce'un Ulysses romanındaki har/iç/sel modernizm: Dil, öznellik ve zamansallık temalarına Lakancı bir bakış
  1. Tez No: 760098
  2. Yazar: FATMA TUBA KORKMAZ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Modern bireyi ve çıkmazlarını temsil etmeye yönelik yüksek modernist mücadele, en iyi biçimini, yazılarında Kartezyen epistemolojiden ve onun özü olan doğrusallık ve edebi yansıması olan gerçekçilikten radikal bir kopuşu ve meydan okumayı ortaya koyan James Joyce'un eserlerinde bulur. Joyce'un doğrusallıktan kopuşu, yazılarının hem biçemine hem de içeriğine öylesine yansır ki, anlatı tarzı eserlerinin konusunun sahnelenmesi şeklini alır. Bu çalışmada Jacques Lacan'ın psikanalitik teorilerinin ve har/iç/sellik kavramının, Joyce'un öznesinin doğrusal olmayan bir zamansallık ve nedensel olmayan bir dil düzleminde derinlemesine incelenmesine olanak sağladığını öne sürmekteyim. Ulysses, yalnızca öznelerarası/özneiçi har/iç/sel ilişkileri titizlikle sergilemesi nedeniyle değil, aynı zamanda biçemi içeriğinin har/iç/seli olduğu için de har/iç/selliğin kusursuz bir örneğidir. Har/iç/sellik, Joyce yazınının öznellik, dil ve zamansallığı ele alışında belirleyici bir özellik olarak ortaya çıkar ve Joyce'un gerçekliği yeniden yapılandırmasının, birbirleriyle har/iç/sellik ilişkisi içinde olan içerik ve biçemi kullanmasına nasıl yansıdığını deşifre etmek mümkün hale gelir. Bu nedenle bu tez, Joyce'un Ulysses romanını Mobian ilişkiler içeren topolojik şekillerde örneklendiği haliyle Lacan'ın har/iç/sellik kavramı ve bu kavramın sinthome, nesne a ve arzu/eksikle olan ilişkisi üzerinden okumanın romandaki parçalı yapıyı, onlara anlamsal boyutlar yükleyerek değil, aralarındaki har/iç/sel1 ilişkisellik üzerine yeni bir yorum katarak farklı bir hermeneutik zeminde birleştirdiğini savunur.
Özet (Çeviri)
The high modernist struggle to represent the modern individual and their predicament finds its best form in the works of James Joyce, whose writing discloses a radical departure from and a challenge to Cartesian epistemology, and linearity as its keyword as well as realism as its literary reflection. Joyce's break away from linearity is reflected both in the form and the content of his writing to such an extent that his narrative style acts out the subject matter of his works. I claim that the psychoanalytical theories of Jacques Lacan and his concept of extimité enable a thorough exploration of the Joycean subject in a nonlinear temporality and non-causal language. Ulysses is the impeccable embodiment of extimité not only due to its meticulous display of the extimate inter/intra-subjective relations, but also because its form is the extimate of its content. Extimité emerges as the defining characteristics of Joycean writing in its treatment of subjectivity, language and temporality, and it becomes possible to decipher the ways by which Joyce's reconfiguration of reality is reflected in his use of content and form in their extimate relation. Therefore, this dissertation argues that reading Joyce's Ulysses through the Lacanian concept of extimité, along with its relation to sinthome, objet a and desire/lack as exemplified in the topological images containing Möbian relations, unifies the fragmentary elements in the novel on a new hermeneutical ground, not by assigning semantic dimensions to these fragments but by casting a new hermeneutics over the extimate relationality between them.