From james Joyce's ulysses to marjorie barkentin's ulysses in nighttown: a study on an adaptaptation of a novel into a play
James joyce'un ulysses romanının marjorıe barkentin'nin ulysses ın nıghttown isimli oyununa uyarlanması
- Tez No: 206750
- Danışmanlar: PROF.DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Metinler arası diyalog metinlerin algılanış biçiminde etkin rol oynar. Adaptasyon ile metinler arasılık arasında yakın bir ilişki vardır çünkü her adaptasyon metinler arası bir diyalogun sonucudur. Bu çalışmada Ulysses adlı romanla ve bu romandan uyarlanan Ulysses in Nighttown adlı tiyatro metni arasındaki ilişkiyi modernizm bağlamında sömürgecilik ve cinsiyet sorunu üzerinden incelenmiştir. Romandaki ve oyundaki olaylar Dublin'de 1904'te meydana gelmiştir ve İrlanda o günlerde İngiltere'nin kolonisidir. İrlanda milliyetçileriyle, İngiliz sömürgecileri arasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Buna ilaveten oyunda olayların çoğu, genelevlerle dolu Nighttown bölgesinde geçmektedir çünkü oyun, daha çok romanın ?Circe? bölümü üzerine kuruludur ve bu bölümde cinsiyet konusu ele alınmıştır. Romanın ve tiyatronun değişik yapılara ve anlatım biçimlerine sahip olmalarından dolayı, oyunu uyarlayan kişi, oyundaki birçok detayı kullanmasına rağmen, bazılarını da oyunun dramatik yapısını bozmaması için oyundan çıkarmıştır. Oyuna bir anlatıcı ekleyerek romanın değişik bölümlerinde kullanılan anlatım tekniklerini oyuna katmıştır. Bilinç akışı ve iç monolog gibi tekniklerini kullanarak bize karakterlerin iç dünyalarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The intertextuality between the texts has an active role on the perception of the texts. There is a very close relationship between intertextuality and adaptation, because every adaptation is the outcome of a dialogue between texts. In this study Ulysses and Ulysses in Nighttown which was adapted from it are analyzed in the modernist context by considering the issues of colonialism and gender. The events in the novel and the play take place in Dublin in 1904 and Ireland was a colony of the British Empire on those days, and there were serious conflicts between Irish nationalists and the British colonizers. In addition, most of the events in the play take place in Nighttown which is full of whore houses because the play is mainly based on the ?Circe? episode of the novel and in this part of the play, gender categories are questioned. Since the novel and the play have different structures and narrative techniques, the adaptor omitted some details which would spoil the dramatic structure of the play although she borrowed many others from the novel. She has included a narrator to the play to reflect different narrative techniques in each episode in the novel. She also utilizes some techniques such as stream-of-consciousness and interior monologue to give an idea about the inner life of the characters.