Entegre raporlama farkındalık düzeyinin portföy yatırım kararları üzerindeki etkisi: Portföy yönetim şirketleri üzerine bir araştırma
The effect of integrated reporting awareness on portfolio investment decisions: A research on portfolio management companies
  1. Tez No: 760124
  2. Yazar: CİHAN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Geleneksel kurumsal raporlamanın eksikliklerini veya dezavantajlarını gidermek amacıyla ortaya çıkan entegre raporlama, işletmelere ait finansal ve sürdürülebilirlik bilgilerinin, aralarındaki ilişkilerle birlikte, kısa ve öz biçimde tek dokümanda sunulduğu yeni bir kurumsal raporlama yaklaşımıdır. Tasarruf sahiplerinin birikimlerini onlar adına yöneten veya kendilerine yatırım tavsiyesinde bulunan portföy yöneticilerinin de yatırım analizi yaparken, işletmelere ait hem finansal hem de sürdürülebilirlik verilerini dikkate aldıkları bilinmektedir. Bu bakımdan bu çalışmanın temel amacı, portföy yöneticilerinin entegre raporlama farkındalık düzeylerinin portföy yatırım kararları üzerinde etkili olup olmadığını ampirik olarak tespit etmek olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, araştırmanın evreni olarak belirlenen Türkiye'de faaliyet gösteren portföy yönetim şirketlerinde istihdam edilen portföy yöneticileri ve yatırım danışmanlarından kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak, anket yoluyla 130 kişiden elde edilen veriler, istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulardan hareketle, entegre raporlama farkındalık düzeyi alt boyutu olan entegre raporlama bilgi düzeyi değişkeninin portföy yatırım kararı değişkeni üzerindeki etkisinin pozitif olduğu; entegre raporlama farkındalık düzeyi alt boyutu olan entegre raporlamadan beklenen fayda değişkeninin portföy yatırım kararı değişkeni üzerindeki etkisinin ise negatif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Integrated reporting, which emerged in order to eliminate the deficiencies or disadvantages of traditional corporate reporting, is a new corporate reporting approach in which financial and sustainability information of enterprises, together with the relations between them, are presented in a concise form in a single document. It is known that portfolio managers, who manage the savings of account owners on their behalf or provide investment recommendations to them, also take into account both the financial and sustainability data of enterprises when performing investment analyses. In this regard, the main purpose of this study is to empirically determine whether portfolio managers' awareness of integrated reporting has an effect on their portfolio investment decisions. In line with this purpose, 130 participants were selected using a convenience sampling method from portfolio managers and investment consultants employed in portfolio management companies operating in Turkey, which constituted the population of the study. The data obtained from participants were analyzed using statistical package programs. The results of the analyses revealed that the variable of knowledge level on integrated reporting, which is a sub-scale of the integrated reporting awareness level, has a positive effect on the portfolio investment decision variable, while the effect of the expected benefit from integrated reporting variable, which is a sub-scale of integrated reporting awareness level, on the variable of portfolio investment decision is negative.