Cutting tool selection and cutting data optimization for nickel-based superalloys
Nikel bazlı süperalaşımlar için kesici takım seçimi ve kesme parametrelerinin en iyilemesi
  1. Tez No: 76013
  2. Yazar: SEMİH PLATİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ENGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Nikel bazlı süperalaşımlar, titanyum-karbür eklenmiş seramik, SİA10N ve silikon- karbür'le güçlendirilmiş seramik kesici takımları ile yüksek hızda işlendi. Cevap yüzey yöntemine bağımlı olarak istatiksel denemeler kullanılarak takım ömrü modellemesi belirli bir çalışma erimi için yapıldı. Varyans analizi kullanılarak oluşturulan modellerin ve parametrelerinin uygunluğu kontrol edildi. Uygunluğu ispatlanan modeller en iyi kesme koşullarının hesaplanmasında kullanıldı ve birbirlerinin arasında mukayese edildi. Bu çalışmanın özelliği olarak tüm testler gerçek parçalar üzerinde ve atölye iş akışı bozulmadan yapıldı. Böylece, özel olarak hazırlanmış deney düzeneği ve deneme parçası gereksinimi duyulmamıştır.Anahtar Kelimeler : Nikel-bazlı süperalaşımlar, tornalama, yüksek hızda kesme, seramik kesici takımlar, cevap yüzey yöntemi, en iyi kesme koşulları, bilgisayar- destekli grafiksel teknik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CUTTING TOOL SELECTION AND CUTTING DATA OPTIMIZATION |f i FOR NICKEL-BASED SUPERALLOYS | p S S3 Platin, Semih M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. S. Engin Kılıç May 1998, 165 pages High speed machining of Nickel-based superalloys was carried out with TiC added ceramic, Sialon and SiC whisker reinforced ceramic tools. A series of statistically designed experiments, based on response surface methodology, were used to develop a tool life model for the range of operating conditions. Analysis of variance was applied to check the adequacy of each mathematical model and their respective parameters. After developing the mathematical models, optimal cutting conditions for each insert type were determined and compared with each other. As a primary feature of this study, all the experiments were done on real parts and without disturbing the machine shop condition. Hence, no specially prepared experimental set-up and test parts were needed. IllKey words : Nickel-based alloys, turning, high speed machining, ceramic tools, response surface methodology, optimum cutting conditions, computer-aided graphical technique. IV