Teachers' perceptions on and practices of teaching critical thinking: The case of a foundation university's English preparatory program
Öğretmenlerin eleştirel düşünce öğretimine ilişkin algı ve uygulamaları: Bir vakıf üniversitesi İngilizce hazırlık programı örneği
- Tez No: 760144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin eleştirel düşünceyi nasıl algıladıklarını, yani onu nasıl tanımladıklarını, eleştirel düşünce ile ne tür stratejileri ilişkilendirdiklerini ve öğrencilerinin eleştirel düşünce becerilerini geliştirmek için gerekli gördükleri ödev ve etkinlikleri analiz etmektir. Çalışmaya İngilizce öğretmenliği alanında köklü bir eğitim ve profesyonel geçmişi olan ve bir Türk üniversitesinde hazırlık sınıfı programında öğretmenlik yapan altı İngilizce öğretmeni katıldı. Bu araştırmanın temel amaçlarına uygun olarak veri toplama ve inceleme sürecini bir nitel araştırma yöntemi olan vaka incelemesi ile yürüttüm. Bulgular, katılımcıların eleştirel düşünceyi kavramsallaştırmalarının literatürde verilen tanımlarla örtüştüğünü ve üniversitelerin hazırlık yıllarında oldukça gerekli bir beceri olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar kendi tanımlamalarıyla, sorgulama, analiz ve değerlendirmeye güçlü bir vurgu yaparak eleştirel düşünce becerilerini geliştirmeye yönelik stratejiler belirlediler. Dahası, eleştirel düşünmenin geliştirilmesine yönelik ödev ve etkinlikleri, sunum, proje ve sınıf tartışması ödevlerine odaklanmıştır. Eleştirel düşünce yetenekleri öğretimi, yönergeler, ders kitapları ve yardımcı dersler dikkate alınarak çok yönlü olmalıdır. Böyle bir uygulama, kurs tasarımlarına rehberlik eden bir eleştirel düşünce çerçevesi seçilerek yapılandırılmış bir yaklaşıma odaklanmayı ve bağlam sallaştırılmış yönergelerle uygulanmasını içerebilir. Buna ek olarak, İngilizce öğretmenleri, öğrencileri arasında eleştirel düşünceyi geliştiren etkili soru sorma gibi tekniklere yönelik eğitim fırsatları aramalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to analyse the ways EFL teachers perceived CT, namely how they defined it, what strategies they associated with CT, and the tasks and activities they considered to develop CTSs in their students. The participants, six in number, were EFL teachers teaching in a preparatory year program at a Turkish university. All of them had a well-established educational and professional background in the field of EFL. I achieved the main objectives of this research by applying a qualitative method of research in the format of a case study. The findings revealed that the participants' conceptualization of CT overlapped with the definitions provided in the literature and CT is a highly required skill in preparatory year at a tertiary level. Within their definitions, the participants identified strategies for developing critical thinking skills with a strong emphasis on questioning, analysis and evaluation. What is more, the tasks and activities for the development of CT focused on presentation, project and classroom discussion assignments. The teaching of CTSs should be multisided through the consideration of guidelines, coursebooks, and additional courses. Such an implementation may consist of focusing on a structured approach through selecting a CT framework guiding the course designs, and application of an appropriate for their context overall mode of instructions. In addition, the EFL teachers should seek training opportunities into the techniques that develop critical thinking among their students, for example, the techniques in effective question formulation.