Exploring language teachers' 21st century skills practices and perceptions
Dil öğretmenlerinin 21. yüzyıl beceri uygulamalarını ve algılarını keşfetme
- Tez No: 633851
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu nicel araştırma, dil öğretmenlerinin 21. yüzyıl beceri uygulamalarını ve algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda demografik özelliklerin öğretmenlerin 21. yüzyıl uygulamaları ve algıları üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Bu bağlamda çalışma, Türkiye (106) ve diğer ülkelerde (77) öğretmenlik yapan İngilizce öğretmenleri ile yürütülmüştür. Veri elde etmek için 21. Yüzyıl Eğitim ve Öğretim Anketine demografik özellikler bölümü eklendi. Anketin çevrimiçi versiyonu potansiyel katılımcılara gönderildi. Mevcut çalışmanın verileri betimsel analiz yöntemleri ile toplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, öğretmenlerin teknolojiyi öğrenme aracı olarak kullanma becerilerini uygulamak ve değerlendirmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptığını göstermektedir. Bununla birlikte, diğer becerilere kıyasla yerel bağlantıları uygulamak ve değerlendirmek için istekli değillerdir. Öğretmenlerin öğretmenlik yaptığı ülkenin öğretmenlerin algılarını etkilemediği, ama teknolojiyi öğrenme aracı olarak kullanma becerilerini etkilediği saptanmıştır. Diğer yandan, sonuçlar özel ve devlet okullarında olmanın, öğretmenlerin öz-yönelim, iletişim ve yaratıcılık ve yenilik becerileri uygulamaları ve öğretmenlerin eleştirel düşünme, iş birliği, iletişim ve öz-yönelimli becerileri algılamaları üzerinde bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Ek olarak, veriler özel okul öğretmenlerinin bu becerileri devlet okulu öğretmenlerinden daha fazla uyguladıklarını ortaya koymaktadır. Eğitim durumu yalnızca öğretmenlerin küresel bağlantı uygulamalarını ve algılarını etkiler. Bu çalışmanın çarpıcı bir bulgusu, eğitim durumu ve eğitim verilmekte olan kademenin öğretmenlerin uygulamaları ve algıları üzerinde bir etkisi olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
This quantitative study aims to explore language teachers' 21st century skill implementations and perceptions. The study also investigates the influence of demographic features on the teachers' 21st-century practices and perceptions. In this regard, the study was conducted with English teachers who teach in Turkey (106) and other countries (77). A demographic features part was added to 21st Century Teaching and Learning Survey to obtain data. Online version of the questionnaire was posted to potential participants. The data of the current study were collected with descriptive analysis methods. The findings of the present study demonstrate that teachers mostly do their best to implement and assess skills in using technology as a tool for learning. However, they are not as eager as to practice and assess local connections in comparison to other skills. It was explored that the country that teachers teach at does not influence teachers' perceptions, while it affects their skills in using technology as a tool for learning implementations. On the other hand, results reveal that teaching at private and public school have an effect on the teachers' self-direction, communication, and creativity and innovation skills practices and teachers' perceptions of critical thinking, collaboration, communication, and self-direction skills. Additionally, data exposes that private school teachers are disposed to practice these skills more than public school teachers. Educational background only effects teachers' global connections practices and perceptions. One striking finding of the current study is that educational background and level of education do not have an effect on the teachers practices and perceptions.