Karlofça'dan Nizam-ı Cedid'e XVIII. yüzyıl Osmanlı iktisat düşüncesi
From the treaty of Karlowitz to the Nizam-ı Cedid the 18th century Ottoman economic thought
- Tez No: 760154
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 519
Özet
Bu çalışmanın amacı XVIII. yüzyıl Osmanlı yazarlarının iktisada dair kaleme aldıkları tartışmaları ortaya koymaktır. Çalışmanın temel iddiası ise bu yazarların geleneksel ve modern Osmanlı iktisat düşüncesini birbirine bağladıklarıdır. XVI. ve XVII. yüzyıl boyunca iktisadi konularda kalem oynatan geleneksel Osmanlı yazarları mevcut üretim yapısını ve toplumsal dengeleri korumayı hedeflerken XIX. yüzyılda iktisadi konulara değinen modern Osmanlı yazarları ekonomide büyüme ve kalkınmayı hedeflemişlerdi. Bu iki dönem arasında kalan XVIII. yüzyıl Osmanlı yazarları ise hem geleneksel Osmanlı kaynaklarından istifade etmişler hem de değişen dünya koşullarına yönelik çözümler üretmişlerdi. Böylece denge ve istikrar odaklı geleneksel iktisat yaklaşımı ile büyümeyi ve kalkınmayı amaçlayan modern anlayışı birleştirmişlerdi. Bu çalışma, XVIII. yüzyıl boyunca Osmanlı iktisat düşüncesinin denge ve istikrar temelinden, büyüme ve kalkınma arayışına giden dönüşümünü ortaya koymak için Karlofça Antlaşması'ndan Nizam-ı Cedid reformlarına uzanan yaklaşık yüzyıllık süreci kapsayacaktır. Bu süreçte Osmanlı iktisat düşüncesinin yaşadığı dönüşüm ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the debates written by 18th century Ottoman writers on economics. The main claim of the study is that these authors connect traditional and modern Ottoman economic thought. While the traditional Ottoman writers of the 16th and 17th centuries were aiming to preserve the existing production structure and social balances, the modern Ottoman writers who touched on economic issues in the 19th century aimed to grow and develop in the economy. Between these two periods, the 18th century Ottoman writers both benefited from traditional Ottoman sources and produced solutions for changing world conditions. Thus, they combined the traditional approach focused on balance and stability with the modern understanding aimed at growth and development. This study will cover the nearly century-long process from the Treaty of Karlowitz to the Nizam-ı Cedid reforms in order to reveal the transformation of Ottoman economic thought from the basis of balance and stability to the pursuit of growth and development throughout the 18th century.