Karlofça'dan Küçük Kaynarca'ya giden yolda Tımarlı Sipahi olmak: Saruhan Sancağı örneği (1699-1774)
Being Timarli Sipahi on the road from Karlowitz to Kuchuk Kainarji: the case of Saruhan Sandjak (1699-1774)
- Tez No: 954575
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Batı Anadolu'da önemli bir Osmanlı sancağı olan Saruhan Sancağının timarlı sipahilerin nitelikleri ve Osmanlı idarî, askerî ve sosyal yapısındaki işlevleri değerlendirilmeye çalışılacaktır. Ele alınan dönem Karlofça Antlaşması (1699) ile Küçük Kaynarca Antlaşması (1774) arasıdır. Değişim-dönüşüm dönemi olarak adlandırılan bu devirde başta timar sisteminde ve askerî yapıda yapılan düzenlemelerden timarlı sipahiler idarî, askerî ve sosyoekonomik yönden etkilenmiştir. Bu tezde timarlı sipahileri incelerken aynı zamanda söz konusu dönemde yaşanılan siyasî, idarî, sosyoekonomik ve askerî değişimlerin Saruhan Sancağına olan etkisi de değerlendirilmeye çalışılacaktır. Ayrıca, bu dönemin Manisa'nın tarihi coğrafyasına, timar sisteminin bölgede uygulanışına, o sistemde yaşanılan aksaklıklara ve bu süreçte sipahinin devlet ve reaya ile olan ilişkilerine değinilecektir. Çalışmada belli bir bölge penceresinden iki savaş arasındaki dönemi ele alarak temelde arşiv kaynaklarından ve diğer kaynaklardan yararlanmak suretiyle o dönemin genel bir timarlı sipahi profili ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the qualifications of the timarli sipahis (timariots) of Saruhan Sandjak, an important Ottoman sandjak in Western Anatolia, and their functions in the Ottoman administrative, military and social structure will be evaluated. The period covered is between the Treaty of Karlowitz (1699) and the Treaty of Küçük Kaynarca (1774). In this period, which is called the period of change and transformation, timarli sipahis (timariots) were affected in administrative, military and socioeconomic terms by the arrangements made in the timar system and military structure. While examining timar-holders in this thesis, the effects of the political, administrative, socioeconomic and military changes experienced in the said period on Saruhan Sandjak will also be evaluated. In addition, the historical geography of Manisa in this period, the application of the timar system in the region, the disruptions experienced in that system and the relations of the dirlik holders with the state and the subjects in this process will be discussed. In this study, the period between the two wars will be examined from a specific regional perspective and an attempt will be made to present a general profile of the timarli sipahi (timariot) of that period, mainly by making use of archive and other sources.