COVID-19 sürecinde birinci sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarının, yeterliklerinin ve görüşlerinin incelenmesi
Investigating the first-year teachers' attitudes, competencies and opinions towards distance education during COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 760178
  2. Yazar: İLKNUR KARA KESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAD AYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, birinci sınıf öğretmenlerinin COVID-19 sürecinde uzaktan eğitime yönelik tutumlarını, yeterliklerini ve görüşlerini incelemektedir. Araştırmaya 2020- 2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Esenyurt ilçesinde bulunan ilköğretim okulu birinci sınıf kademesinde görev yapan 165 sınıf öğretmeni katılmıştır. Karma yöntemin eş zamanlı iç içe araştırma deseni ile yapılan bu çalışmada araştırmanın nicel verileri“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ve“Çevrimiçi Uzaktan Eğitimde Öğretmen Rollerini ve Yeterliklerini Belirleme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 10 katılımcıya uygulanan“Görüşme Formu”ile elde edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde betimsel ilişkisel tarama modeli, nitel bölümünde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler analiz edildiğinde, birinci sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim tutumları ile iletişimci rolleri, teknik rolleri ve sosyal rolleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu ve sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitim rol ve yeterliklerinin uzaktan eğitim tutumlarının %25'i üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Nitel veriler analiz edilerek, birinci sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitimi ile ilgili yeterlikleri, kullanılan uzaktan eğitim platformları ve süreç yönetimi, uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin farklılıkları olmak üzere 3 tema 24 kod oluşturulmuştur. Uzaktan eğitimin her öğrencide farklı etkileri olduğunu ve tüm öğrencilere ulaşılamamasından dolayı farklı etkileri olduğu, çoğunlukla EBA ve Zoom platformlarının kullandıkları ve ders içeriklerini Morpakampüs ve Okulistik ile zenginleştirdikleri anlaşılmıştır. Veli iletişimi ve ödev takibinde ise Whatsapp kullanılmaktadır. Genel anlamda öğretmenlerin kendilerini teknoloji bilgisi konusunda geliştirmeleri gerektiği belirlenmiştir. Öğretmenler hem yüz yüze hem uzaktan eğitimde aynı öğretim yöntem ve teknikleri kullandıkları ve oyun destekli öğretimden yararlandıkları ulaşılan sonuçlardandır. İleriki çalışmalar için öneriler ise şunlardır: Bu çalışma, İstanbul İli, Esenyurt ilçesi devlet okullarındaki birinci sınıf öğretmenleri ile sınırlandırılmıştır. Veriler ülke genelinde, özel okullarda dahil edilerek, bütün eğitim kademeleri dikkate alınarak ve öğretmenlerin uzaktan eğitime yönelik hizmet içi eğitim durumları da değişken olarak belirlenerek veriler toplanabilir. Ayrıca ileriki çalışmalarda öğrencilerle ilgili sadece akademik alana yönelik değil, sosyal, fiziksel ve psikolojik alanlara yönelikte veriler de elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigetes the attitudes, competencies and opinions of first-grade teachers towards distance education during the COVID-19 epidemic. In the 2020- 2021 academic year, 165 classroom teachers working in the first grade level of the primary school in Esenyurt district of Istanbul participated in this study. In this study conducting the simultaneous nested research design of the mixed method, the quantitative data were collected with the“Distance Education Attitude Scale”and“Determining Teacher Roles and Competencies in Online Distance Education Scale”. The qualitative data were collected with the“Interview Form”conducted to the study participants (n=10). They were selected by convenience sampling method. In the quantitative part of the study, descriptive relational survey model was used for analysis. The content analysis method was a means to analyze the qualitative data. Quantitative data analysis indicated that there was a positive significant relationship among the distance education attitudes of first-grade teachers and their communicator roles, technical roles and social roles, and that the distance education roles and competencies of classroom teachers had an effect on 25% of distance education attitudes. Qualitative data analysis indicated that 3 themes and 24 codes emerged. It was found that the study participants mostly used EBA and Zoom platforms during COVID-19 pandemic and improved the course content with MorpaCampus and Okulistik platforms. Another finding was that distance education had an individual impact on each student because distance education was not accessible to each student. They used Whatsapp as a tool to manage and follow up student progress with their parents. In addition, one of the findings was that teachers used the same teaching methods in both face to face and distance education and benefited game based teaching method. One of the implications of this study is that data of this study can be enlarged with other teachers in different grade levels and their professional development experiences, and students with their social, physical, and psychological attributes.