COVID-19'a ilişkin travmatik stres, travma sonrası büyüme ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin incelenmesi
Investigation of traumatic stress, post-traumatic growth and cognitive emotion regulation strategies related to COVID-19
  1. Tez No: 760189
  2. Yazar: EVRA ASLIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemi ilan edilmesine neden olan COVID-19'a ilişkin travmatik stres, travma sonrası büyüme ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik olarak gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubu 18-65 yaş arası 233 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların 159'u (%68.2) kadın, 74'ü (31.8) erkektir. Çalışma korelasyonel desene sahiptir ve çevrimiçi platformda öz bildirim anket çalışması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki katılımcılar kartopu yöntemi ile çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama araçları arasında Bilgi Formu, Olayların Etkisi Ölçeği, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri yer almaktadır. Çalışmadaki katılımcıların COVID-19'a ilişkin orta düzey bir travma sonrası büyüme deneyimlediği belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular; bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin hem travma sonrası büyüme hem de travma sonrası stres belirtileri ile ilişkili olduğu yönündedir. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme, pozitif tekrar odaklanma, düşünceye odaklanma, kabul etme, bakış açısına yerleştirme ile travma sonrası büyüme ilişkili olduğu görülürken, stratejilerden; düşünceye odaklanma, diğerlerini suçlama, yıkım, kendini suçlama, bakış açısına yerleştirme ve kabul etmenin travmatik stres ile ilişkili olduğu görülmüştür. Çalışmada COVID-19 tanısı alan ve almayan katılımcılar arasında travma sonrası büyüme ve travmatik stres düzeyleri açısından bir farklılık saptanmamıştır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the traumatic stress, post-traumatic growth, and cognitive emotion regulation strategies related to COVID-19, which caused the whole world to be declared a pandemic in a short time. The study group of the research consists of 233 people between the ages of 18-65. 159 (68.2%) of the participants were female, and 74 (31.8%) were male. The study has a correlational design and was conducted as a self-report questionnaire online. Data collection tools include Information Form, Impact of Event Scale, Cognitive Emotion Regulation Questionnaire and Post Traumatic Growth Inventory. It was determined that the participants in the study experienced a moderate post-traumatic growth associated with COVID-19. The findings obtained as a result of the research were that cognitive emotion regulation strategies are associated with both post-traumatic growth and post-traumatic stress symptoms. Cognitive emotion regulation strategies such as refocus on planning, positive reappraisal, positive refocusing, focusing on thought, accepting, putting into perspective and post traumatic growth were found to be related. Rumination, blaming others, catastrophizing, self-blame, putting into perspective, and acceptance were found to be associated with traumatic stress. In the study, no difference was found in terms of post-traumatic growth and traumatic stress levels between the participants who were diagnosed with COVID-19 and those who were not. The findings were discussed in light of the relevant literature.