Geçmişten günümüze sağlık yapısı olarak kullanılan tarihi yapıların mekansal değişimi Zeynep Kamil Hastanesi örneği
Spatial change of historical buildings used as health buildings from past to present example of Zeynep Kamil Hospital
- Tez No: 760239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hazırlanan proje çalışmasında tarihi Zeynep Kamil Hastanesinin mimari üslup, konumu ve tarihi açısından, değere sahip olan tarihi yapısı korunarak gelecek nesillere kullanım değerinin sürdürülebilmesi incelenmiş. Türkiye ve Dünya çapında hastane, binalarıyla karşılaştırılması temeline dayanır. Birinci bölümde giriş, amaç, kapsam ve yöntem projenin konusuna giriş yapılarak, kısa bilgiler açıklanmıştır. İkinci bölümde, tarih yapı kavramı başlığı altında tarihi yapıların tanımı, tarihi yapıların sahip olduğu değer kavramları açıklanmıştır, tarihi yapıların mevzuat kapsamında korunma kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Hastane kavramının tanımı yapılarak, sınıflandırılması ve planlanması anlatılmıştır. Bu bölüm hastane yapılarındaki mimari elemanların standardizasyonun kapsamında irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, Mimari açıdan değerlendirilmesi yapılarak, çağdaş restorasyon kuramları anlatılmış, restorasyon teknikleri örnekler verilerek açıklamaları yapılmıştır. Bu bölümde uluslararası mevzuatlar ile ulusal mevzuatlar tanımlamaları yapılarak açıklanmıştır. Beşinci bölümde, Zeynep Kamil Hastanesinin restorasyonu için gereken müdahale türlerinin saptanması, binanın orijinal durumunda bilinmeyen için en uygun seçenek belirlenmeye çalışılmıştır. Binanın restorasyon öncesi, restorasyon sonrası yapıya etkileri irdelenmiştir. Altıncı bölüm ise tez çalışmasının sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Zeynep Kamil Hospital's historical architectural style, location and history were preserved and the preservation of value for future generations was examined. Turkey and hospitals worldwide, is based on the comparison of the building. In the first chapter introduction, purpose, scope and method of project are introduced and brief information is explained. In the second chapter, the definition of historical structures under the heading of history structure concept, the value concepts in which historical structures are possessed are explained and the concepts of protection of historical structures in terms of legislation are explained. In this section international legislation and national legislation are defined and explained. In the third chapter, the concept of restoration is defined, contemporary theories of restoration are explained, and restoration techniques are explained with examples. In the fourth chapter, definition of hospital concept, classification and planning are explained. This chapter has been examined within the scope of standardization of architectural elements in hospital structures. In the fifth chapter, it was tried to determine the types of intervention required for the restoration of Zeynep Kamil Hospital and to determine the most appropriate options about the unknown of the original state of the construction. Structural effects of the building before and after the restoration were examined. The sixth part is the conclusion part of the thesis work.