Covıd-19 bulaşıcı hastalığının Türkiye'deki yayılmasının matematiksel modellemesi
Mathematical modeling of the spread of the covid-19 infectious disease in Turkey
  1. Tez No: 760277
  2. Yazar: ABDULRAHİM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH HASPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
2019 yılında dünya çapında hızla evrimleşen yeni koronavirüsün (nCovid-19) bulaşıcı hastalığının yıkıcı salgını, güvenilir tahmine dayalı matematiksel modellerin önemini gün ışığına çıkartmıştır. Bu tür matematiksel modellerden elde edilen sonuçlar, hastalığın mevcut durumunun anlaşılmasını ve gelecek senaryoların tahmin edilmesini sağlayarak, müdahale önlemlerinin kullanımını ve tıbbi kaynakların yönetimini önemli ölçüde etkiler. Dolayısıyla matematiksel modeller kritik öneme sahiptir. Bu tezde, nCovid-19 için önerilen bazı matematiksel modeller verilmiştir. Ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nın resmi verileri kullanılarak, Türkiye'deki nCovid-19 yayılımının analizi ve tahmini için yeni bir SEIRD diferansiyel modeli önerilmiştir. Bu çalışmada ayrıca, sistemin denge analizi ve kararlılığı ile temel üreme sayısı (R0) gibi konular da ele alınmıştır. Kararlılık analizi için Routh-Hurwitz ve Lyapunov kararlılık teorileri kullanılmıştır. Önerilen model esnektir ve çeşitli salgın senaryolarını izlemek için hızla uyarlanabilir. Önerilen modelin verilere doğru bir şekilde uyduğunu ve güvenilir tahminler yaptığını doğrulamak için sayısal sonuçlar da MATLAB yazılımı kullanılarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The destructive epidemic of the rapidly evolving worldwide infectious disease of the novel coronavirus (nCovid-19) in 2019 has revealed the importance of reliable predictive mathematical models. Results from such mathematical models significantly influence the use of intervention measures and the management of medical resources, enabling an understanding of the current state of the disease and the prediction of future scenarios. Therefore, mathematical models are of critically importance. In this thesis, some proposed mathematical models for nCovid-19 are given. In addition, a new SEIRD differential dynamic model has been proposed for the analysis and prediction of the spread of nCovid-19 in Turkey, using the official data of the Ministry of Health of the Republic of Turkey announced by the World Health Organization. In this study, issues such as equilibrium analysis and stability of the system and basic reproduction number (R0) are also discussed. Routh-Hurwitz and Lyapunov stability theories are used for stability analysis. The proposed model is flexible and can be quickly adapted to monitor various epidemic scenarios. Numerical results are also given using MATLAB software to verify that the proposed model fits the data correctly and makes reliable predictions.