Development of a combination vaccine against n. meningitidis and SARS-COV-2 and analysis of MİS-C plasma and extracellular vesicles in relation to disease severity in pediatric patients
N. meningitidis ve SARS-COV-2'ye karma aşı geliştirilmesi ve pediatrik hastalarda hastalık şiddeti ile ilişkili olarak MIS-C plazması ve ekstraselüler veziküllerin analizi
  1. Tez No: 922503
  2. Yazar: TUĞÇE CANAVAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Neisseria meningitidis, invaziv meningokok hastalığın (IMD) etken maddesidir. Serogrup B, tüm yaş gruplarında en yaygın serogrup olup, belgelenen serogrup vakalarının %62'sini oluşturarak İMD'nin başlıca nedeni olmaya devam etmektedir. Türkiye'de vakaların çoğunluğundan sorumlu olan Serogrup B ve W, vakaların %75'inden fazlasını oluşturmaktadır. İMD'nin vaka ölüm oranı %10'dur ve hayatta kalanların %10 ila %20'si ömür boyu kalıcı, engelleyici komplikasyonlar yaşamaktadır. 2019 yılında ortaya çıkan koronavirüs hastalığı (COVID-19), son derece bulaşıcı SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu, dünya çapında yıkıcı etkiye sahip bir hastalıktır ve 7 milyondan fazla ölüme yol açmıştır. 1918'deki grip pandemisinden bu yana en önemli küresel sağlık krizi haline gelmiştir. ABD'de ilk COVID-19 aşısının uygulanmaya başlamasından bu yana, tahmini olarak 18 milyondan fazla hastaneye yatış ve 3 milyon ölüm önlenmiştir. Grip aşılarında olduğu gibi, COVID-19 aşılarının da mevsimsel olarak uygulanması beklenmektedir. Bu tezde amacımız, COVID-19 ve menenjit prevalansının önemli sağlık riskleri oluşturduğu popülasyonlar için bir kombinasyon aşısı geliştirmektir. Önceki verilerimiz, Neisseria meningitidis' in B ve W serogruplarını hedefleyen OMV bazlı Bivalent aşımızın daha geniş bir humoral yanıt oluşturduğunu ve güçlü bakterisidal aktivite sergilediğini göstermektedir. Benzer şekilde, laboratuvarımız SARS-CoV-2 virüsünün dört yapısal proteinini içeren, virüs benzeri partikül (VLP) tabanlı bir COVID-19 aşısı geliştirmiş olup, bu aşı hem humoral hem de hücresel bağışıklık yanıtını uyarmaktadır. Bu çalışmada, bu iki platformu birleştirip farelerde koruyucu etkilerini test ettik. Veriler, OMV ve VLP aşılarının Alum adjuvanıyla birleştirilmesinin, en güçlü anti-meningokok ve anti-SARS-CoV-2 yanıtlarını oluşturduğunu gösterdi. Çalışmanın ikinci kısmı, MIS-C hastalarının plazmasında bulunan bağışıklık parametrelerini ortaya çıkarmaya ve hastalık şiddetini etkileyen ekstraselüler veziküllerin rolünü araştırmaya odaklandı. Veriler, MIS-C hastalarının plazmasında TNF-α, IFN-γ, IL-6 ve IL-17 gibi proinflamatuar sitokinlerin önemli ölçüde yükseldiğini gösterdi. Ayrıca MIS-C'de ekstraselüler veziküllerin (EV) patolojik rolünü de araştırdık. Bulgularımız, hasta kaynaklı EV'lerin THP1-dual raportör hücre hattında önemli ölçüde daha yüksek IRF9 seviyeleri indüklediğini gösterdi. Ancak beklentilerimizin aksine, THP1 hücrelerinde EV'ye özgü NF-κB indüksiyonu gözlemlemedik.
Özet (Çeviri)
Neisseria meningitidis is the causative agent of invasive meningococcal disease (IMD). Serogroup B remains the leading cause of IMD, representing 62% of documented serogroup cases overall, and is the most prevalent across all age groups under 65. In Türkiye, Serogroups B and W are responsible for most cases, accounting for over 75%. IMD has a case fatality rate of 10%, and 10% to 20% of survivors experience lifelong, disabling complications. Coronavirus disease 2019 (COVID-19), caused by the highly contagious SARS-CoV-2 virus, has had a devastating impact globally, leading to over 7 million deaths. It has become the most significant global health crisis since the influenza pandemic in 1918. Since the introduction of the first COVID-19 vaccine in the U.S., it is estimated that over 18 million hospitalizations and 3 million deaths have been prevented. Like flu vaccines, COVID-19 vaccines are expected to be introduced seasonally. In this thesis, we aim to develop a combination vaccine for populations where the prevalence of both COVID-19 and meningitis presents significant health risks. Our previous data indicated that our OMV-based bivalent vaccine, targeting B and W serogroups of Neisseria meningitidis, generates a broader humoral response and exhibits strong bactericidal activity. Similarly, our lab has developed a virus-like particle-based SARS-CoV-2 vaccine incorporating all four virus structural proteins, eliciting both humoral and cell-mediated immunity. Herein, we combined these two platforms and assessed their respective protective potencies in mice. Data revealed that combining the OMV and VLP vaccines with Alum adjuvant produced the most robust anti-meningococcal and anti-SARS-CoV-2 responses. The second part of the study focused on uncovering the immune parameters present in the plasma of MIS-C patients and investigating the role of extracellular vesicles in influencing disease severity. The data revealed that plasma from MIS-C patients contained significantly elevated levels of proinflammatory cytokines, including TNF-α, IFN-γ, IL-6, and IL-17. We also investigated the pathological role of extracellular vesicles (EVs) in MIS-C. Our findings showed that patient-derived EVs induced significantly higher levels of IRF9 in the THP1-dual reporter cell line. Contrary to our expectations, however, we did not observe EV-specific NF-κB induction in the THP1 cells.