Kelkit Vadisi (Tokat) Örümcek (Arachnida: Araneae) Faunası
The Spider Fauna (Arachnida: Araneae) of Kelkit Valley (Tokat)
  1. Tez No: 760306
  2. Yazar: MERVE GENÇ ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kelkit Vadisi içerisinde yer alan Tokat il sınırları içerisindeki Erbaa, Niksar ve Reşadiye ilçelerinden, 2019-2021 yılları arasında toplanan örümcek örnekleri sistematik bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda ait 19 familyadan 72 cinse ait 100 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Gnaphosidae familyasından Cryptodrassus creticus (Chatzaki,2002) türünün erkek eşeyi ilk kez bu çalışma sonucunda tespit edilmiştir. Örnekler araziden atrap, çukur tuzak ve aspiratör kullanılarak toplanmıştır. Toplanan örümceklerin sinonimleri, lokaliteleri ve dünya yayılışları verilmiştir. Türkiye faunası için faunistik önemi olan taksonların fotoğraflama işlemleri yapılmıştır. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'nde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiders collected from Erbaa, Niksar and Reşadiye districts within the borders of Tokat province in Kelkit Valley between 2019-2021, were evaluated from systematic point of view. Totally 100 species belonging to 72 genera in 19 families determined. Of these, Cryptodrassus creticus (Chatzaki,2002) from Gnaphosidae was known from only female specimens in Turkey. In the study, male specimens of this species was found the first time in the study area. All specimens were collected from field by using aspirator, sweep net and pitfall traps. Synonyms, localities and world distributions of all species were given. The species of faunistic significance for the Turkish spider fauna was photographed. The specimens which were labelled and preserved as museum materials in Arachnology Museum of Niğde Ömer Halisdemir University.