Ceza infaz koruma memurlarının suça ve suçluya bakışları, 'erk' ve 'otorite' ile olan ilişkileri
The perspective of correction officers on crime and criminal, their relations with 'the power' and 'the authority'
  1. Tez No: 448718
  2. Yazar: ÇİÇEK NİLSU VARLIKLAR DEMİRKAZIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye'deki ceza infaz sistemi her zaman kendi gündemini yaratmış ve hem sosyal bilimlerin hem de politikanın ilgi alanında kalmıştır. Sosyal hizmet, bizzat ilgili kurumlarda çalışan meslek elemanlarının da bulunmasına rağmen, suçluluk ile ilgili görece az çalışmaya sahip bir alandır. Bu tez sayesinde, literatürde eksik kaldığını düşündüğümüz, suçluluk alanının aslında başat aktörlerinden olmalarına rağmen kendileri ile yeteri kadar çalışılmamış ceza infaz koruma memurlarıyla çalışılarak, alana yeni bir bakış açısı sunulması hedeflenmiştir. Çalışmada infaz koruma memurlarının görüşleri üzerinden Türkiye'deki ceza infaz sisteminin suça ve suçluya yaklaşıının ufak bir göstergesi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bahsedilen gösterge, suçluluk alanındaki politikaların yapısal sorunlarını ve ihtiyaçlarını tanımlamada yararlı olacaktır. Tezin amaçlarından birisi de ceza infaz koruma memurlarının suça ve suçluya dair düşüncelerine, sahip oldukları 'erk'in, kullandıkları 'otorite'nin ve hiyerarşik sistemde altında bulundukları 'otorite' ile olan ilişkilerinin etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında Türkiye'nin üç büyük kentinden (Ankara, İstanbul, Bursa) 12 infaz koruma memuru ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve görüşülenlerin meslek algıları, iş yaşamları, mahpuslarla iletişimleri hakkındaki ve mahpus şartları/denetimli serbestlik/mahpusların çalışması gibi infaz sistemiyle ilgili konulardaki düşünceleri alınmıştır. Araştırma sonunda görüşülenlerin çoğunun mesleklerini zorunlu olarak icra ettikleri, aldıkları eğitimleri yetersiz buldukları, mahpuslarla iletişimde otorite dengesi kurmaya çalıştıkları, hapishanelerin 'ıslah edici' görevine inanmadıkları, infaz sisteminde yapısal sorunlar gördükleri vb. bulgulara ulaşılmıştır. Hapishaneler gerek çalışanlar gerekse mahpuslar için olumsuz bir ortam oluşturmakta, yapılan reformlar yapısal sorunları giderememektedir. Ceza infaz sistemini değerlendirirken geleneksel kalıplardan çıkılmalı ve alternatifler üzerinde durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The penal system in Turkey has always created it's own agenda and stayed in concern both social sciences and policy. Although social work has members of profession who work in relevant institutions, it is still a field which has relatively few researches about criminality. With this thesis, giving a new point of view to the field –which we think there is a lack of data in literature- is aimed by working with correction officers who are main characters in the field of criminality but not studied enough. In this study a small sample case of an approach to the crime and the criminal penal system in Turkey by the views of the correction officers, has been studied. Such a sample case will help to identify the structural problems and needs of the policies in criminality field. Another goal of the thesis is to examine the effect of 'the power' they have, 'the authority' they used and their relations with 'the authority' they depend on in the hierarchical system, to their opinions about the crime and the criminal. Depth interviews with 12 correction officers were conducted within the scope of research in three big cities in Turkey (Ankara, İstanbul Bursa). Opinions of the interviewers about perceptions of their profession, their professional lives, their communications with inmates, penal system features such as conditions of inmates/probation/working of inmates have been taken. At the end of the research we have reached this findings: Most of the interviewers have been working in their jobs compulsorily, they find their trainings insufficient, they try to built balance of authority in communication with inmates, they don't believe in the 'rehabilitative' role of the prisons, they attribute some structural problems in penal system. Prisons create a negative setting for both workers and inmates and improved reforms can not be a solution to the structural problems. While considering the penal system traditional ideas should be abandoned and alternatives should be discoursed.