Türk ceza hukukunda kısa süreli hapis cezalarına alternatif yaptırımlar
Alternative sanctions to prison in Turkish criminal law
  1. Tez No: 239546
  2. Yazar: HÜSEYİN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez cezaevi kalabalıklaşması probleminin azaltılması için alternatif yaptırımlara olan ihtiyacı incelemektedir.Alternatif yaptırımlar, suç olayları ile suçlanan şiddet kullanmayan ve aşırı olmayan sanıklar için uygundur.Yaygın olarak kullanılan alternatif cezalandırmaların bazıları, toplum hizmetinde çalıştırma, yoğun gözetim altında tutma,elektronik aletle izleme, sıkı askeri talim kampı, günlük rapor verilen merkezler, para cezası, uyuşturucu mahkemesi, evhapsi, uyuşturucu rehabilitesi, yarıyol evler, alkol tedavi programları, kumar bağımlılarının tedavisi programları, denetimliserbestlik, mağdurun zararının karşılanması ve onarıcı adalettir. Bu cezalandırma seçenekleri, suçluların işine devam etmesinemüsaade eder ve toplumla olan bağlarını korumalarını sağlar. Bunlara hapsetme kadar caydırıcıdır. Alternatif cezalar, hafifsuç işlemiş suçlular için bir seçenektir.Cezaevinin dışında kalmanın bir çok avantajı vardır. Hapis cezası karşısında özgürlüğünüzü kaybettiğinizdehayatınızın bir çok yönü risk altında olabilir: işiniz, kariyeriniz, evliliğiniz, geleceğiniz, hayatınız. Bir başka Yeni Türk Lirasınıkazanabilirsiniz fakat bir başka günü kazanamazsınız. Alternatif yaptırımlar, mahkemeler, toplum ve suçlular için en iyiseçeneklerdir.Son otuz yıldır Türkiye, kapasitesinin yüzde yüzünü aşan cezaevlerindeki nüfus arışı ile karşılaşmaktadır. Buproblemlerin ülke genelinde halledilmesi için Türkiye alternatif cezalandırmaları uygulamaya koydu. Türkiye cezalandırmaseçeneklerinin ülke çapında yaygınlaşmasını düşünmektedir. Alternatif yaptırımlar sayesinde, Türkiye başarılı bir şekildecezaevlerindeki yatak alanlarını azaltacak, şiddetli olmayan suçluların oranını ve devlet cezaevlerindeki maliyeti düşürecektir.Türkiye alternatif yaptırımların adli sistemde benimsenmesiyle bir çok fayda ile tanışmıştır. Türkiye'nin cezaevlerindeki yatakalanındaki talebin azaltılması için en popüler yaklaşım alternatif yaptırımlardır.Türkiye'deki 2005'te kurulan alternatif cezalandırma seçenekleri, gün-para cezası sistemi, toplum hizmetindeçalıştırma, ev hapsi, denetimli serbestlik, yoğun gözetim, mağdurun zararının karşılanmasıdır.21. yüzyılda cezalandırmadaki alternatif yaptırımlar umut verici uygulamalar dalgası olarak görünmektedir.Uzun dönemde seçenek cezalandırmaların tam olarak uygulanması suçluların mükerrirlik oranının azaltılması vecezaevlerindeki yatak yerine olan talebi azaltabilir. Fakat onların kabulü ve kullanımı, Türkiye'nin kanun yapıcılarının veuygulayıcıların kısa dönemde ilk önceliği olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the need for alternative sanctions to alleviate the problem of prison overcrowding.The Alternative Sanctions are eligible and suitable non-violent defendants who have been convicted criminalcases. Some examples of alternative sanctions currently in use are: community service, intensive supervised probation,electronic surveillance/electronic monitoring, boot camps, day reporting centers, day fines, drug courts, house arrest, drugrehabilitation, halfway houses, alcohol treatment programs, halfway houses, gambling addiction treatment programs,probation, restitution, restorative justice. These sentencing options allow defendants to remain employed and to preservecommunity ties. These are a deterrent as powerful as incarceration. Alternative sentences are an option for misdemeanorcriminal convictionsThere are many advantages of staying out of jail. When you lose your freedom to a prison sentence, everyaspect of your life could be at risk: your job, your career, your marriage, your future, your life itself. You can make anotherNew Turkish Lira but you can?t make another day. Alternative sanctions are often the best option for the courts, for society,and for offender.For the last 30 years, Turkey has been experiencing an increase in prison/jail populations with many nowexceeding 100% of prison capacity. Nationwide, to deal with these problems, Turkey has put into practice alternativesentencing. Turkey has considered the statewide expansion of corrections options. Owing to alternative sanctions, Turkeysuccessfully will reduce bed space and decrease recidivism rates for non-violent offenders and reduce state prison costs.Turkey experienced benefits brought about by the gradual judicial adoption of alternative sanctions. The most popularapproach to reducing the demand for bed space in Turkey's prisons is alternative sanctions.. In Turkey, alternative sentencing options include: A system of day-fines, community service, house arrest/home detention, probation, intensive supervision, restitution, instituted in the 2005.Alternative sanctions in sentencing in the 21st century seem to be promising practices. In the long run, fullyimplemented correctional options may reduce the state's demand on prison bed space and lower recidivism rates ofoffenders. But, their acceptance and use must become a higher priority for Turkey policymakers and practitioners in theshort run.