Kardan mili üretim hattının termodinamik analizi
Thermodynamics analysis of the cardan shaft production line
  1. Tez No: 760353
  2. Yazar: ZEYNEP NAZ AYVALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÖZGENER, PROF. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gün geçtikçe artan enerji ihtiyacı ve sınırlı enerji kaynakları göz önüne alındığında, enerji kullanımı daha verimli hale getirebilecek olan enerji ve ekserji analizi çalışmaları büyük önem kazanmaktadır. Bu analizler sayesinde, sistemlerde ve ekipmanlarda enerji tüketim ve verimlilik değerleri teşhis edilebilir ve verimlilik analizleri yapılabilmektedir. Endüstride de bu sistemlerde enerji kullanım ve verimlilik değerleri, bu değerlerin ekonomik yansımaları büyük önem taşımakta ve sürekli olarak bu verimlilik değerlerini arttırmaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Boya kürleme fırınlarında gerçekleşen boya kurutma prosesi, Manisa'da işletilen otomotiv yan sanayisi için metal parça üretimi yapan bu işletmedeki ana enerji tüketim paylarından birini almaktadır. Gerçek işletme verileri kullanılan bu çalışmada amaç ilgili işletme başta olmak üzere verimlilik analizi yapmak sektörel olarak öne çıkabilecek öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the continual increase in energy demand and limited energy resources, energy and exergy analysis studies have gained importance in recent years. The extent and sources of energy losses in engineering systems can be determined because of these analyses, and system efficiency can be improved. For the industrial sector, continuous expansion and growth is critical. Similarly, in engineering design, the basic purpose is to minimize expenses or maximize gain. The drying process in paint drying ovens, which is one of the key energy consumptions in the manufacturing process steps of a company that makes steel components for the automotive supplier industry in Manisa, was studied using real operating data in this study. The purpose of this paper is to determine the energy and exergy belts on a sectoral basis in the light of the examined company and to make efficiency analysis.