Propolis biyoaktif bileşenlerinin ultrasonik ekstraksiyonunda sıcaklık, süre ve solvent konsantrasyonunun etkisinin belirlenmesi
The effects of temperature, time and solvent concentration on ultrasonic extraction of propolis bioactive compounds
- Tez No: 760354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan bu çalışmada propolis biyoaktif bileşenleri ultrases destekli ekstraksiyon yöntemi kullanılarak ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyon etkinliğinin belirlenmesi için etanol konsantrasyonu, sıcaklık, süre ve katı solvent oranı olmak üzere dört farklı parametre seçilmiştir. Seçilen bu parametreler en yüksek toplam fenolik madde, toplam flavonoid konsantrasyonu, antioksidan kapasite ve balsam verimini elde etmek amacıyla dört değişkenli ve ikinci dereceden merkezi karma tasarım desenine göre belirlenen deneylerle optimize edilmiştir. Ayrıca propolis biyoaktif bileşenlerinin ekstraksiyonu geleneksel yöntemle de gerçekleştirilerek yöntemlerin ekstraksiyon etkinliğine etkisi kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, propolis bioactive compounds extracted with ultrasound assisted extraction methods. Four different parameters (ethanol concentration, temperature, time and solid solvent ratio) were selected for determination of extraction efficiency. These selected parameters were optimized to achieve highest total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant activity and balsam yield by using four variable, and second order central composite design. Furthermore, the extraction of bioactive compounds of propolis was carried out by conventional extraction and compared to ultrasonic extraction in terms of extraction efficiency.