Ankara Mürsel Uluç Mahallesi oyun alanlarının kapsayıcı tasarım ölçütleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of childrens' playgrounds in Ankara Mürsel Uluç district based on inclusive design criteria
- Tez No: 760359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDREE SONAD KARAVELİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma var olan çocuk oyun alanlarının tüm çocuklara (engelli ve/veya engelsiz) oyun oynayabilme imkanı sunmadığının gözlemlenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Çocuk oyun alanlarının özellikle çocuk gelişimine katkı sağlayacak ve sosyalleşebilecekleri mekanların olması gerektiği ve engeli olan ya da olmayan çocukların bir arada güvenle oynayabileceği alanların oluşturulması gerektiği savunulmuştur. Bu amaçla kapsayıcı tasarım ilkeleri doğrultusunda oyun alanları tasarım ölçütleri oluşturulmuştur ve oluşturulan ölçütler Ankara ili Çankaya ilçesi Dikmen bölgesi Mürsel Uluç mahallesinde bulunan oyun alanlarının incelenmesinde kullanılmıştır. Bu mahalledeki oyun alanların seçilme sebebi: Dikmen bölgesinde eğimli arazinin fazlalığı ve bu eğimlerin çocuk oyun alanları üzerinde kapsayıcılık ilkelerinin göz ardı edilmemesi gerekliliğindendir. Bu çalışmada kapsayıcı tasarım ilkeleri araştırılmış ve uygulamaları örneklerle tartışılmıştır. Mürsel Uluç mahallesinde bulunan 7 oyun alanı incelenmiş ve yapılandırılmış gözlem yöntemi ile durum tespitinde bulunulmuştur. Sonuç kısmında, kapsayıcı tasarım ilkelerine uygun oyun alanı tasarımının nasıl olması gerektiği ve uygulanmış örneklerde kapsayıcı tasarım ilkeleri doğrultusunda nasıl geliştirilmesi gerektiği konusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was developed as a result of observations that existing children's playgrounds do not offer opportunities to play to all children (with and/or without disabilities). It has been argued that playgrounds should be places where children can socialize and that can contribute to their development, and also provide a safe place to children with or without disabilities to play together. For this purpose, playground design criteria were created in line with the inclusive design principles and these criteria were used in the analysis of the playgrounds in the Mürsel Uluç neighborhood of Dikmen region of Çankaya district in Ankara. The reason for choosing the playgrounds in this neighborhood is the excess of sloping land in Dikmen region and the necessity of not disregarding the inclusiveness principles on children's playgrounds in sloped areas. In this study, inclusive design principles were examined and their applications were discussed with examples. Seven playgrounds in the“Mürsel Uluç”neighborhood were analyzed, using structured observation method to determine the situation. In the conclusion part, how the playground should be designed in accordance with the inclusive design principles is discussed and then how it should be developed in line with the inclusive design principles in the applied examples.