2-(piridin-2-il)benzimidazol tabanlı sübstitüe aren rutenyum bileşiklerinin sentez ve özellikleri
Synthesis and properties of 2-(pyridin-2-il)benzimidazol based substituted aren rutenium compounds
- Tez No: 760395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda metal bazlı antikanser çalışmalarında aren rutenyum bileşikleri ön planda olmuştur. Bu kompleksler önceleri daha çok katalizör olarak kullanılmaktayken, şimdilerde biyoaktif ajan olarak oldukça rol oynamaktadır. Bu çalışmada [Ru(η6-p-simen) (η2-N∩N)Cl]CI genel formülüne sahip olan biyoaktif benzimidazol aren rutenyum organometalik bileşikleri, sübstitüe 2-(piridin-2-il)benzimidazol bileşiğinin, 4 farklı alkil halojenürler ile reaksiyona sokularak, ardından karşılık gelen [Ru(p-simen)klorür]2 eklenmesi ile hazırlandı. Organometalik bileşikler IR, UV-VIS, 1H, 13C NMR spektroskopisi ve ESI-MS spektrometresi dahil standart tekniklerle karakterize edildi. Sentezlenen bileşiklerin termal bozunma ölçüm verileri incelendi. Bu ölçümler Termogravimetrik analiz (TGA) ve Diferansiyel termal analiz (DTA) teknikleri ile yapıldı ve Floresans Spektrum değerleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, arene ruthenium compounds have been at the forefront in metal-based anticancer studies. While these complexes were used mostly as catalysts, they now play a very important role as bioactive agents. In this study, bioactive benzimidazole arene ruthenium organometallic compounds with the general formula [Ru(η6-p-cymene) (η2-N∩N)Cl]CI were obtained by reacting the substituted 2-(pyridine-2-yl)benzimidazole compound with 4 different alkyl halides, followed by the corresponding prepared by adding [Ru(p-cymene)chloride]2. Organometallic compounds were characterized by standard techniques including IR, UV-VIS, 1H, 13C NMR spectroscopy and ESI-MS spectrometry. The thermal degradation measurement data of the synthesized compounds were examined. These measurements were made with Thermogravimetric analysis (TGA) and Differential thermal analysis (DTA) techniques and Fluorescence Spectrum values were recorded.