Ateşli silah atış artığının atış sayısı ve farklı mermi çekirdeklerine bağlı nicel değişiminin araştırılması.
Investigation of the quantitative change of firearms shot residue due to the number of shoots and different bullet types.
  1. Tez No: 760396
  2. Yazar: MURAT YAYLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ateşli silah atış artıkları (ASAA) olarak adlandırılan organik ve inorganik kalıntılar (tipik olarak Antimon, Baryum, Kurşun), ateşli silah ile işlenen suçlarda olayın aydınlatılabilmesi açısından değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu alanda pek çok çalışma bulunmakla birlikte, şüphelinin ateşli silah ile kaç defa ateş ettiğini tespit etmeye yönelik uygulama ve araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, Canik S/120 model yarı otomatik tabanca kullanılarak farklı marka mermiler ile kapalı atış poligonunda yapılan ardışık sayıda atışlar sonrasında atış yapan el üzerinde biriken inorganik ateşli silah atış artığı (İASAA) (Sb, Ba, Pb) konsantrasyonları İndüktif Eşleşmiş Plazma – Kütle Spektrometresi (ICP-MS) yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen kantitatif bulguların değerlendirilmesi çoklu regresyon modeli (MLR) ve korelasyon analizi ile gerçekleştirilmiş olup İASAA konsantrasyonlarına bağlı olarak atış sayısının tahminine olanak sağlayan MLR modeli geliştirilmiştir. Çalışmada 3 farklı mermi türü ile yapılan ardışık seri atışlar ile bu atışlardan elde edilen İASAA arasında doğrusal bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Atış artığının el üzerinde kalmasını etkileyen diğer faktörler de göz önünde bulundurularak, farklı ortam koşullarında ve daha fazla sayıda mermi türü ile yapılacak çalışmalar sayesinde bu çalışmadan elde edilen ilişkinin daha somut şekilde ortaya koyulması ve rutin uygulamada yerini alması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Organic and inorganic residues (typically Antimony, Barium, Lead), called gunshot residues (GSR), provide valuable information in terms of illuminating the incident in crimes committed with gunshot. Although there are many studies in this field, applications and researches to determine how many times the suspect fired with a gunshot are limited. In this study, inorganic gunshot residue concentrations accumulated on the shooting hand after consecutive shots at the indoor shooting range with different brands of bullets using Canik S/120 model semi-automatic pistol were investigated and analyzed by spectrometry (ICP-MS) method. Evaluation of the quantitative findings obtained was carried out with multiple regression model (MLR) and correlation analysis, and an MLR model was developed, which allows the estimation of the number of shots depending on inorganic gunshot residue concentrations. In this study, it has been determined that there is a linear relationship between consecutive serial shots made with 3 different types of bullets and the inorganic gunshot residue obtained from these shots. Considering the other factors affecting the retention of the shot residue, it is foreseen that the relationship obtained from this study will be revealed in a more concrete way and will take its place in routine practice, thanks to the studies to be carried out in different ambient conditions and with a larger number of bullet types.