Bilim ve sanat merkezlerinde dijital teknolojinin sanat eğitimindeki yeri ve öğretmen tutumlarının incelenmesi
The place of digital technology in art education in scienceand art centers and investigation of teachers' attitudes
  1. Tez No: 760452
  2. Yazar: MURAT YUSUF TARIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDA SAYIN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Türkiye genelinde özel yetenekli çocukların eğitimine yönelik faaliyetler gösteren Bilim ve Sanat Merkezlerinde çalışan Görsel Sanatlar öğretmenlerinin dijital teknolojilere ilişkin tutumlarının tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, betimsel tarama modeline göre hazırlanmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye genelinde faaliyet gösteren Bilim ve Sanat Merkezlerinde çalışan öğretmenler oluşturmuştur. Araştırmada, herhangi bir örneklem seçimi yöntemine gidilmemiş, araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden 186 Görsel Sanatlar Öğretmeni ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında verilerin toplanması amacıyla“Demografik Bilgi Formu”ve“Dijital Teknolojiye Yönelik Tutum Ölçeği”olmak üzere iki araç kullanılmıştır. Araştırma kapsamında; Görsel Sanatlar öğretmenlerinin“teknolojiye yönelik ilgi”alt boyutu puan ortalamalarının oldukça yüksek olduğu, çalışmaya katılan öğretmenlerin cinsiyetleri ile“dijital teknolojiye yönelik tutum ölçekleri”alt boyutunda ileri derecede anlamlı farklılık olduğu, bu farklılığın da erkek öğretmenler lehine anlamlı olduğu, araştırmaya katılan öğretmenlerin dijital teknolojiye karşı tutumlarının yaş ilerledikçe azaldığı, araştırmaya katılan öğretmenlerden bilgisayar eğitimi almış olanların bu eğitimi almayanlara kıyasla, dijital teknolojiye ilişkin tutumla ilgili hemen hemen tüm alt boyutlarda anlamlı ve pozitif yönde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the attitudes of Visual Arts teachers working in Science and Art Centers, which carry out activities for the education of gifted children throughout Turkey, towards digital technologies within the body of the Ministry of National Education. The research was prepared according to the descriptive survey model. The universe of the study consisted of teachers working in Science and Art Centers operating throughout Turkey. In the research, no sample selection method was used, and the study was carried out with 186 Visual Arts Teachers who agreed to participate voluntarily in the research. In order to collect data within the scope of the research, two tools were used, namely“Demographic Information Form”and“Attitude Scale Towards Digital Technology”. In the scope of the research; Visual Arts teachers'“interest in technology”sub-dimension average score is quite high, there is a highly significant difference in the gender of the teachers participating in the study and in the“attitude scales towards digital technology”subdimension, this difference is significant in favor of male teachers. It was concluded that the attitudes towards digital technology decreased as the age progressed.