Tam kron preparasyonunda bitiş sınırı ve yüzey geometrisinin dijital ölçü hassasiyetine etkisi: İn vitro çalışma
The effect of finish line and surface geometry on digital impression accuracy in full CROWN preparation: An in vitro study
  1. Tez No: 760453
  2. Yazar: AYLİN GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BARIŞ GÜNCÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ağız içi tarayıcılar ile elde edilen dijital ölçülerde farklı preparasyon tasarımlarının hassasiyeti etkilediği rapor edilmiştir. Bununla birlikte, kron preparasyonunda bitiş sınırı geometrisinin ve preparasyon sırasında oluşabilecek keskin yüzeylerin dijital ölçü hassasiyetine etkisi ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmanın amacı, tam kron preparasyonunda bitiş sınırı ve yüzey geometrisinin dijital ölçü hassasiyetine etkisini incelemektir. Bu amaçla, üç farklı bitiş sınırı (shoulder, chamfer, rounded shoulder) ve iki farklı okluzal geometriye (keskin ve yuvarlatılmış) sahip altı adet prepare diş modeli oluşturuldu. Her grupta, endüstriyel tarayıcı (Atos II TripleScan) ile elde edilen dijital veriler referans model olarak kullanıldı. Modeller üç farklı ağız içi tarayıcı (iTero Element 2, Trios 4, Medit i500) ile tarandı (n=10). Referans veriler ile ağız içi tarayıcılardan elde edilen dijital ölçü verileri best-fit programıyla çakıştırılarak ölçü hassasiyeti değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde R yazılımı (versiyon 4.1.2) kullanıldı. Gruplar ve tarayıcılar arasındaki farklılıklar Mann-Whitney U non-parametrik testi ile incelendi. Gruplar arasında fark bulunması durumunda, Conover ikili karşılaştırma testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Different preparation designs have been reported to affect accuracy in digital impressions obtained with intraoral scanners. However, studies on the effect of the geometry of the finish line and the sharp surfaces that may occur during the preparation on the digital impression accuracy are insufficient. This study aims to examine the effect of the finish line and surface geometry on digital impression accuracy in full crown preparation. For this purpose, six prepared tooth models with three different finishing lines (shoulder, chamfer, rounded shoulder) and two different occlusal geometries (sharp and rounded) were created. In each group, a reference model was obtained using digital data from an industrial scanner (Atos II TripleScan). Models were scanned with three different intraoral scanners (iTero Element 2, Trios 4, Medit i500) (n=10). Impression accuracy was evaluated by superimposing the reference data with the digital impression data obtained from intraoral scanners by the best-fit program. R software (version 4.1.2) was used for the statistical analysis of the data. Differences between groups and scanners were analyzed using the Mann-Whitney U non-parametric test. In case of a difference between the groups, Conover paired comparison test was applied.