Türkiye'deki ilk ve orta okullarda pandemi sürecinin eğitim teknolojileri kullanımı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the pandemic period in primary and secondary schools in Turkey in terms of the use of educational technologies
  1. Tez No: 760455
  2. Yazar: KÜPRANUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ORHAN GÖKÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
2020 yılı başlarından itibaren dünyayı etkisine alan COVID salgını yüzünden diğer sektörlerde olduğu gibi eğitim sektöründe de düzenlemeler yapılmış ve hemen hemen tüm ülkelerde eğitim-öğretim hizmetleri internet teknolojileri başta olmak üzere alternatif kanallarla sunulmaya başlanmıştır. Salgın dönemi süresince eğitim- öğretim faaliyetlerinde uzaktan erişim yazılımları ve farklı değerlendirme yöntemleri de dahil olmak üzere çoğu öğretmenin daha önce hiç deneyimlemediği ya da az deneyimlediği eğitim teknolojileri kullanılmıştır. Bu çalışmanın genel amacı da Türkiye'de uygulanan uzaktan eğitim sürecinde kullanılan eğitim teknolojilerine ilişkin olarak, sürecin en önemli paydaşlarından birisi olan öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara ve çözüm önerilerine yönelik görüşlerini durum çalışması yoluyla incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, alan yazında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş ve buna göre, araştırma soruları oluşturulmuştur. Araştırma sorularını değerlendirebilmek için, bütün süreç gözlemlenmiş ve araştırma sorularını destekleyecek şekilde belirlenen temalar sürecin değerlendirilmesi için yarı yapılandırılmış sorular şeklinde 30 öğretmene sorulmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda öğretmenlerin uzaktan eğitimin avantajlarına yönelik görüşlerinin çoğunlukla zamandan bağımsız olması, mekândan bağımsız olması, derslerin defalarca izlenebilmesi ve tekrar edilmesi, kendi açılarından teknolojik becerilerin geliştirilmesi şeklinde olduğu görülmektedir. Uzaktan eğitimin çoğunlukla belirtilen dezavantajları ise eğitim teknolojileri uygulamaların ve programların yetersizliği, motivasyon ve ilgi kaybı, internet bilgisayar tablet gibi kaynakların yetersizliği, eğitimde fırsat eşitsizliği oluşturması, iletişim ve öğrenci-öğretmen etkileşim yetersizliği, uzaktan eğitim kaynaklarının yetersiz ve eksik olması, teknik problemler, özellikle küçük yaş gruplarında(ilk okul-orta okul) sosyalleşme yetersizliği ve tüm yaş gruplarında uzaktan eğitim sürecine hazırlıksız olma durumları ile ilgilidir. Öğretmenlerin çözüm önerileri çoğunlukla süreçte fırsat eşitliğinin oluşturulması, derse katılım ve öğretmen-öğrenci etkileşimin artırılması, altyapının ve internet hızının güçlendirilmesi, öğrencilerin kendi öğretmenleriyle ders yapması ve daha fazla eğitim teknolojilerine uygun programların kullanılması olarak belirtilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlardan, her bir araştırma sorusu için ön plana çıkan en önemli boyutlar da belirlenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the COVID epidemic, which has affected the world since the beginning of 2020, regulations have been made in the education sector, as in other sectors, and education services at schools have begun to be offered in almost all countries through alternative channels, especially internet technologies. During the epidemic period, educational technologies, including remote access software and different assessment methods, were used in educational activities, which most teachers had never experienced or had little experience with. Within this motivation the general purpose of this study is to examine the opinions of teachers about the problems they experience and solution proposals regarding the educational technologies used in the distance education process implemented in Turkey through a case study For this purpose, studies in the literature were evaluated and research questions were formed accordingly. In order to evaluate the research questions, the whole process was observed and the themes determined to support the research questions were asked to 30 teachers in the form of semi-structured questions to evaluate the process. The results obtained from the research were analyzed using the content analysis technique. As a result of the study, it is seen that teachers' views on the advantages of distance education are mostly time-independent, independent of space, the lessons can be watched and repeated many times, and the development of technological skills from their own perspective. The disadvantages of distance education, which are mostly stated, are inadequacy of educational technology applications and programs, loss of motivation and interest, inadequacy of resources such as internet, computer and tablet, inequality of opportunity in education, lack of communication and student-teacher interaction, insufficient and incomplete distance education resources, technical problems, especially It is related to the inadequacy of socialization in young age groups (primary school-middle school) and the unpreparedness for the distance education process in all age groups. Teachers' solution suggestions were mostly stated as creating equal opportunities in the process, increasing class participation and teacher-student interaction, strengthening the infrastructure and internet speed, students taking lessons with their own teachers, and using programs(such as web 2.0) that are more suitable for educational technologies. From the results obtained in the study, the most important dimensions for each research question were determined and discussed.