Taekwondo sporcularının müsabaka öncesi durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of PRE-competition state and trait anxiety levels of taekwondo athletes in TERMS of different variables
- Tez No: 760490
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HALÜK SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Gençler, Ümitler ve Büyükler kategorisinde Türkiye Tekvando Şampiyonalarına katılan tekvando sporcularının müsabaka öncesi durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri farklı değişkenler açısından incelenmeye çalışılmıştır. Yöntem: : Çalışma 2021–2022 yıllarında Gençler, Ümitler ve Büyükler kategorisinde Türkiye Tekvando Şampiyonalarına katılan 176 erkek, 134 kadın olmak üzere toplam 310 Tekvando sporcusu üzerinde yürütülmüştür. Kişisel Bilgi Formu ile birlikte Spielberger ve ark. (1970) tarafından geliştirilen, Öner ve Le Compte (1983) tarafından Türkçeye uyarlanan Sürekli-Durumluk Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 25.00 paketi kullanılmıştır. İki bağımsız değişken ile Sürekli-Durumluk kaygı düzeyleri ile arasındaki ilişkiyi incelemek için T testi, ikiden fazla değişken ile Sürekli-Durumluk kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Anova Waryans analizi testleri kullanılmıştır. Durumluk-Sürekli kaygı arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Pre-competition state and trait anxiety levels of taekwondo athletes participating in the Turkish Taekwondo Championships in the Youth, Hope and Seniors category were tried to be examined in terms of different variables. Method: The study was carried out on a total of 310 Taekwondo athletes, 176 men and 134 woman, who participated in the Turkish Taekwondo Championships in the Youth, Hope and Seniors categories in 2021-2022. Along with the Personal Information Form, Spielberger et al. (1970) and adapted into Turkish by Öner and Le Compte (1983) were used. SPSS 25.00 package was used for data analysis. T test was used to examine the relationship between two independent variables and Trait anxiety levels, and Anova Waryans analysis tests were used to examine the relationship between more than two variables and Trait anxiety levels. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationship between State-Trait anxiety.