13-17 yaş aralığında taekwondo sporcularının müsabaka öncesi zihinsel dayanıklılık ve kaygı düzeyinin incelenmesi
Investigation of Pre-competition mental endurance and anxiety Levels of Taekwondo Athletes Between 13-17 years of age
  1. Tez No: 898100
  2. Yazar: DAMRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı 13-17 yaş aralığındaki ergen bireylerin müsabaka öncesi kaygı durumlarının zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi incelenmesidir. Derinlemesine bir analiz gerçekleştirilebilmek amacıyla evren daraltılarak Yozgat ili içerisinde yer alan 13-17 yaş aralığındaki aktif 129'u kadın 70'i erkek 199 taekwondo sporcusu örneklem grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak McGeown vd., (2018) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Soylu vd., (2019) tarafından yapılan, Ergenler İçin Bireylerin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği ve sporcuların kaygı düzeylerini ölçmek ve değerlendirebilmek amacıyla Smith vd. tarafından 1990 yılında geliştirilen Türkçeye uyarlaması Karadağ ve Aşçı (2020) tarafından yapılan Sporda Kaygı Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pre-competition anxiety and mental endurance of adolescents between the ages of 13-17.In order to carry out an in-depth analysis, the universe was narrowed down and 199 taekwondo athletes between the ages of 13-17, 129 female and 70 male, were determined as the sample group in Yozgat province. The Mental Endurance Scale for Adolescents, developed by McGeown et al. (2018) and adapted into Turkish by Soylu et al. (2019), and the Anxiety Scale in Sports, developed by Smith et al. in 1990 and adapted into Turkish by Karadağ and Aşçı (2020), were used as datacollection tools in the study.