İnmeli bireylerde üst ekstremite robotik rehabilitasyonun üst ekstremite fonksiyonları, ağrı, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of upper extremity robotic rehabilitation on UPPER extremity functions, PAİN, anxiety and quality of life in stroke individuals
  1. Tez No: 760498
  2. Yazar: HÜSEYİN MELİH GÖKTUĞ AKPULAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerde üst ekstremite robotik rehabilitasyonun üst ekstremite fonksiyonları, ağrı, anksiyete ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 28 inmeli birey gönüllü olarak dahil edildi. Bireyler; 14 kişi deney grubunda ve 14 kişi kontrol grubunda olmak üzere homojen olarak iki gruba randomize edildi. Çalışmamıza dahil edilen bireylerin üst ekstremite fonksiyonları Fugl-Meyer Ölçeği ve Brunnstrom Evreleme Ölçeği ile; ağrı düzeyleri Visuel Analog Skala ile; anksiyete düzeyleri Beck Anksiyete Ölçeği ile; yaşam kaliteleri İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışma grubuna dahil edilen inmeli bireyler altı hafta boyunca, haftada bir seans robotik rehabilitasyon ve dört seans konvansiyonel rehabilitasyon aldı. Kontrol grubuna dahil edilen inmeli bireyler ise altı hafta boyunca, haftada dört seans konvansiyonel rehabilitasyon aldı. Tedavi öncesi ve altı hafta sonrası veriler karşılaştırıldığında gruplar arasında; üst ekstremite fonksiyonları, ağrı, anksiyete ve yaşam kalitesi arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of upper extremity robotic rehabilitation on upper extremity functions, pain, anxiety, and the quality of life in stroke patients. 28 individuals who previously had a stroke were voluntarily included in the study. The participants were homogeneously randomized into study and control groups with 14 participants each. Upper extremity functions of the individuals included in our study were determined by Fugl-Meyer Scale and Brunnstrom Staging Scale; their pain levels by Visual Analog Scale; their anxiety levels by Beck Anxiety Scale; and their Quality of life was evaluated with the Stroke-Specific Quality of Life Scale. Stroke patients included in the study group received one session of robotic rehabilitation and four sessions of conventional rehabilitation per week for six weeks. Stroke patients included in the control group received four sessions of conventional rehabilitation per week for six weeks. When the data were compared between the groups before and after six weeks of treatment were compared; there was no significant difference between upper extremity functions, pain, anxiety, and the quality of life (p>0,05).