İnmeli bireylerde robot destekli rehabilitasyonun solunum parametreleri, dispne ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of robot assisted rehabilitation on respiratory parameters, dyspnea and functional capacity in individuals with stroke
  1. Tez No: 857355
  2. Yazar: BUŞRA CÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Okumuş, Buşra, (2024). İnmeli Bireylerde Robot Destekli Rehabilitasyonun Solunum Parametreleri, Dispne ve Fonksiyonel Kapasite Üzerine Etkilerinin İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. (Danışman: Doç. Dr. Buket AKINCI). İnmeli bireylerde solunum kapasitesi ve egzersiz kapasitesinde kısıtlanma olduğu bilinmektedir. İnmeli bireylerde üst ekstremite eğitiminin solunum kapasitesi üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmekle birlikte üst ekstremite robot destekli rehabilitasyonunun solunum kapasitesi üzerine etkilerini inceleyen daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Amacımız; konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan üst ekstremite robot destekli rehabilitasyonun solunum parametreleri, dispne ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmamızda 18-65 yaş arası 34 hemiplejik birey katıldı. Bireyler konvansiyonel rehabilitasyona ek olarak üst ekstremite robot destekli rehabilitasyon (RR) ve konvansiyonel rehabilitasyon (KR) olmak üzere iki gruba randomize edildi. Gruplar hafta 5 gün, günde 45 dakika, 6 hafta süresince konvansiyonel tedaviyi sürdürdüler. Robotik rehabilitasyon grubundaki bireyler ayrıca haftada 2 gün üst ekstremite robot destekli rehabilitasyon programına katıldılar. Tedavi öncesi ve sonrasında katılımcıların solunum fonksiyon değerleri, solunum kas kuvveti, dispne seviyeleri, fonksiyonel kapasiteleri ve mobilite düzeyleri değerlendirildi. Tedavi sonrasında her iki rehabilitasyon grubunda da solunum kas kuvveti (MIP; RR, p=0,002 KR, p=0,001; MEP; RR, p=0,001 KR, p=0,002), fonksiyonel kapasite (RR, p=0,001 KR, p=0,001) ve mobilite (RR, p=0,019 KR, p=0,049) değerlerinde iyileşmeler sağlandı. Çalışmanın sonunda inmeli bireylerde üst ekstremite destekli robotik rehabilitasyonun konvansiyonel rehabilitasyon ek olarak uygulanmasının ve sadece konvansiyonel rehabilitasyon programının solunum kas kuvveti, fonksiyonel kapasite ve mobilitede benzer olumlu değişimler elde edildi.
Özet (Çeviri)
Okumuş, Buşra, (2024). Examination of the Effects of Robot Assisted Rehabilitation on Respiratory Parameters, Dyspnea and Functional Capacity in Individuals with Stroke. Master's Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. (Advisor: Assoc. Prof. Dr. Buket AKINCI). It is known that there is a limitation in respiratory capacity and exercise capacity in individuals with stroke. Although it is known that upper extremity training has positive effects on respiratory capacity in individuals with stroke, there is a need for more studies examining the effects of upper extremity robot-assisted rehabilitation on respiratory capacity. Our aim; To examine the effects of upper extremity robot-assisted rehabilitation applied in addition to conventional treatment on respiratory parameters, dyspnea and functional capacity. 34 hemiplegic individuals between the ages of 18-65 participated in our study. In addition to conventional rehabilitation, individuals were randomized into two groups: upper extremity robot-assisted rehabilitation (RR) and conventional rehabilitation (CR). The groups continued conventional treatment 5 days a week, 45 minutes a day, for 6 weeks. Individuals in the robotic rehabilitation group also participated in an upper extremity robot-assisted rehabilitation program 2 days a week. Respiratory function values, respiratory muscle strength, dyspnea levels, functional capacities and mobility levels of the participants were evaluated before and after the treatment. After the treatment, improvements were achieved in respiratory muscle strength (MIP; RR, p=0.002 CR, p=0.001; MEP; RR, p=0.001 CR), functional capacity (RR, p=0.001 CR, p=0.001) and mobility (RR, p=0.019 CR, p=0.049) values in both rehabilitation groups. At the end of the study, similar positive changes were obtained in respiratory muscle strength, functional capacity and mobility in individuals with stroke, when upper extremity supported robotic rehabilitation was applied in addition to conventional rehabilitation and only the conventional rehabilitation program.