Üniversite öğrencilerinin kariyer engelleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between career barriers and resilience of university students
  1. Tez No: 760503
  2. Yazar: YASİN TİMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin kariyer engelleri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu 2020-2021 öğretim yılında üniversite eğitimine devam eden 288 kadın ve 173 erkek olmak üzere toplam 461 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Kariyer Engelleri Ölçeği'' ve ''Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği'' kullanılmıştır. Çalışma sonucunda kariyer engelleri ve psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kariyer engelleri ve psikolojik dayanıklılık ölçeğinin alt faktörlerinden olan kendilik algısı, gelecek algısı, yapısal stil ve sosyal kaynaklar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunurken aile uyumu faktörüyle arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik dayanıklılık ve kariyer engelleri ölçeğinin alt faktörlerinden olan tutumsal engeller, etkileşimsel engeller ve eğitsel engeller arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca üniversite öğrencilerinin kariyer engelleri ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri sınıf düzeyi ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılaşma göstermemiştir. Sonuçlar, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve değerlendirilmiştir. Son olarak, çalışmanın bulgularından yola çıkarak araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between career barriers and resilience levels of university students was examined. Relational survey model was used in the study. The working group consists of a total of 461 volunteer participants, 288 women and 173 men, who continued their university education in 2020-2021 academic year.“Personal Information Form”,“Career Barriers Scale”and“Adult Resilience Scale”were used to collect data. As a result of the study, significantly positive relationship was found between career barriers and resilience. While there was significantly positive relationship between career barriers and sub-factors of the psychological resilience scale, such as self-perception, future perception, structural style and social resources, significantly negative relationship was found between family adjustment factor. A positive and significant relationship was found between attitudinal barriers, interactional barriers and educational barriers, which are sub-factors of the resilience and career barriers scale. In addition, the career barriers and psychological resilience levels of university students did not show a significant difference according to grade level and gender. The results were discussed and evaluated within the framework of the relevant literature. Finally, based on the findings of the study, suggestions were made for researchers and practitioners.