Üniversite öğrencilerinde kariyer kararsızlığı ile kariyer kararı öz yeterliği, kariyer engelleri ve umut arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between career indecision and career decision self-efficacy, career barriers and hope of university students
  1. Tez No: 821069
  2. Yazar: BİROL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA SELDA ÖZ SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde kariyer kararsızlığı ile kariyer kararı öz yeterliği, kariyer engelleri ve umut arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Ayrıca kariyer kararsızlığının cinsiyete ve sınıf düzeyine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesinin Eğitim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinde öğrenim gören 255 erkek (%51.8) ve 237 kadın (%48.2) olmak üzere toplam 492 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada“ Kariyer Kararı Ölçeği'', ”Kariyer Kararı Öz Yeterlik Ölçeği –Kısa Formu'',“Kariyer Engelleri Ölçeği'', ”Sürekli Umut Ölçeği'' ve "Kişisel Bilgi Formu'' veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistiksel analiz programı kullanılarak bağımız örneklemler T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada kadın öğrencilerin kariyer kararsızlığının erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu, dördüncü sınıfta öğrenim gören üniversite öğrencilerinin kariyer kararsızlığının birinci sınıfta öğrenim gören ve ikinci sınıfta öğrenim gören öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada kariyer kararsızlığı ile kariyer kararı verme öz yeterliği arasında negatif ilişki, kariyer kararsızlığı ile umut arasında negatif ilişki, kariyer kararsızlığı ile kariyer engelleri arasında pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Çalışmada kariyer kararı öz yeterliği, kariyer engelleri ve umudun kariyer kararsızlığını anlamlı olarak yordadığı ve kariyer kararsızlığına ait varyansın %58'ini açıkladığı bulgusuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between career indecision and career decision self-efficacy, career barriers and hope in university students. In addition, it was examined whether career indecision differed significantly according to gender and grade level. The sample of the study consisted of 492 university students, 255 males (51.8%) and 237 females (48.2%), studying at the Faculty of Education, Faculty of Literature, Faculty of Science, Faculty of Economics and Administrative Sciences and Faculty of Engineering of Dokuz Eylül University in the 2021-2022 academic year.“Career Decision Scale”,“Career Decision Self-Efficacy Scale - Short Form”,“Career Barriers Scale”,“Dispositional Hope Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools in the study. In the analysis of the data, independent samples T test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Product Moment correlation analysis and multiple linear regression analysis techniques were used using SPSS 24.0 statistical analysis program.. In the study, it was concluded that the career indecision of female students was higher than that of male students, and the career indecision of fourth-year university students was higher than that of first-year and second-year university students. The study demonstrated a negative relationship between career indecision and career decision-making self-efficacy, a negative relationship between career indecision and hope, and a positive relationship between career indecision and career barriers. In the study, it was found that career decision self-efficacy, career barriers and hope significantly predicted career indecision and explained 58% of the variance of career indecision.