Üniversite öğrencilerinin kariyer engelleri, kariyer uyumlulukları ve kariyer karar verme güçlüğü arasındaki ilişkiler
The relations between perceived career barriers, career compatibility, and career decision making difficulty of university students
  1. Tez No: 853084
  2. Yazar: TUĞBA YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ERMAN ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin algılanan kariyer engelleri, kariyer uyumlulukları ve kariyer karar verme güçlüğü arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Uygulamaya Ankara ilinde bulunan üç üniversiteden toplam 371 (205 Kadın, 166 Erkek) Üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılara Algılanan Kariyer Engelleri Ölçeği, Kariyer Uyumlulukları Ölçeği ve Kariyer Karar Verme Güçlükleri Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tablo ve şekiller, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), bağımsız örneklemler t-testi ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, algılanan kariyer engelleri ve kariyer karar verme güçlüğü cinsiyete göre, algılanan kariyer engelleri, kariyer uyumlulukları ve kariyer karar verme güçlükleri sınıf düzeyine göre anlamlı fark göstermektedir. Ayrıca algılanan kariyer engelleri, kariyer uyumlulukları ve kariyer karar verme güçlükleri kariyer karar verme-vermeme durumuna ve baba eğitim durumuna göre anlamlı fark göstermektedir. Kariyer karar verme güçlükleri staj-yarı zamanlı iş deneyimine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Algılanan kariyer engelleri ve kariyer karar verme güçlükleri anne eğitim durumuna göre farklılaşmaktadır. Buna ek olarak kariyer uyumluluklarının cinsiyet ve anne eğitim durumuna göre farklılaşma göstermemektedir. Bununla birlikte Algılanan Kariyer Engelleri Ölçeği ve kariyer uyum yetenekleri ölçeğinden alınan toplam puanların kariyer karar verme güçlüklerini anlamlı yordadığı görülmektedir. Algılanan kariyer engellerinin, kariyer karar verme güçlüklerini pozitif ve yüksek düzeyde yordadığı görülmektedir. Kariyer uyumlulukları ise kariyer karar verme güçlüklerini negatif ve düşük düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between perceived career barriers, career compatibility, and career decision-making difficulties among university students. A total of 371 (205 female and 166 male) university students from three universities in Ankara province participated in the study. Perceived Career Barriers Scale, Career Adaptability Scale and Career Decision Difficulties Scale, and Personal Information Form were applied to the participants. The research was conducted using relational survey model. The data were analysed using SPSS package programme. Tables and figures, one-way analysis of variance (ANOVA), independent samples t-test and multiple regression were used to analyse the data. According to the findings of the study, perceived career barriers and career decision-making difficulties show a significant difference according to gender; perceived career barriers, career compatibility, and career decision-making difficulties show a significant difference according to grade level. In addition, perceived career barriers, career compatibility, and career decision-making difficulties show a significant difference according to career decision-making status and father's education level. Career decision-making difficulties show a significant difference according to internship-part-time work experience. There is a significant difference between perceived career barriers, career decision-making difficulties, and a mother's education. In addition, there is no significant difference between career adaptability, gender, and a mother's education level. However, it is seen that the total scores obtained from the perceived career barriers scale and the career adaptability scale significantly predict career decision-making difficulties. Perceived career barriers predicted career decision-making difficulties positively and at a high level. Career adaptability, on the other hand, predicts career decision-making difficulties negatively and at a low level.